Nove cene goriva su stigle na pumpe u Srbiji, sa litrom evrodizela koji će koštati 198 dinara, a litar benzina evropremium BMB koji će biti 187 dinara. Ove cene će ostati na snazi do sledećeg petka, 16. avgusta, i predstavljaju pad od 3 dinara u odnosu na prošlu nedelju.
Globalno tržište nafte je takođe zabeležilo pad cena, sa cenom sirove nafte od 76,093 dolara i cene nafte Brent od 79,018 dolara. Evropski fjučersi gasa takođe su zabeležili pad cena, prodavajući se po ceni od 40,385 evra za megavat-sat. Ovakav trend može imati značajan uticaj na tržište goriva i izaziva pažnju stručnjaka i javnosti.
Sukobi na Bliskom istoku mogu imati značajan uticaj na cene nafte, ali Generalni sekretar „Udruženja naftnih kompanija Srbije“ ističe da dok je moguć izvoz iz Irana, neće biti značajnih problema. Iako su sukobi često praćeni najavama o naglom rastu cena nafte, cena već neko vreme ostaje ispod granice od 80 dolara po barelu. Ova situacija pokazuje kompleksnost faktora koji utiču na cene nafte i goriva, te ostavlja prostor za dalje analize i praćenje tržišta.
Uzimajući u obzir sve ove faktore, važno je pratiti kretanje cena goriva kako bi se informisali i adekvatno planirali troškove. Pored toga, globalno tržište nafte je podložno velikim promenama i mogućim uticajima sukoba na Bliskom istoku, što dodatno proširuje spektar faktora koji mogu uticati na cene goriva.
Situacija na tržištu goriva je veoma dinamična i zahteva stalno praćenje i analizu. Povoljan trend cena nafte i goriva može doneti olakšanje potrošačima, dok nestabilne geopolitičke okolnosti mogu izazvati neočekivane skokove cena. Stoga je važno biti informisan i pravilno planirati troškove goriva u skladu sa trenutnim kretanjem na tržištu.