U Čačanskoj Maloj sali Gradske biblioteke „Vladislav Petković Dis“ obeležena je stogodišnjica rođenja pesnika Branka V. Radičevića, uz svečanu akademiju i otvaranje njegovog legata. Radičević, koji je rođen 14. maja 1925. godine u Čačku, a preminuo 11. januara 2001. godine u Beogradu, ostavio je dubok trag kao pesnik, prozni pisac, esejista, autor dela za decu, antologičar i novinar. Njegovo poznavanje srpskog jezika, narodnog života i običaja, kao i doprinos kulturi i sportu, čine ga jednim od najistaknutijih pisaca druge polovine 20. veka.
Cilj otvaranja legata je očuvanje i dostupnost njegovog obimnog stvaralaštva. Njegovi naslednici i bibliotekari iz Čačka su preduzeli zajedničke napore kako bi lična biblioteka, predmeti, rukopisi i umetnička dela iz pesnikovog porodičnog stana u Beogradu trajno prešli u Gradski biblioteku „Vladislav Petković Dis“. Ovaj proces obuhvatao je prijem i smeštanje 3.000 knjiga, slika, rukopisa, fotografija i nameštaja u adekvatan prostor, kao i njihovu fizičku i katalošku obradu.
Tanja Vuković, predstavnica Gradske biblioteke, istakla je važnost sistematičnog formiranja biblioteke i njenog usklađivanja sa pravilima bibliotečko-informacione delatnosti. Dr Bogdan Trifunović, bibliotekar savetnik, naglasio je da je otvaranje legata način da se „otrgne od zaborava“ ovaj veliki pesnik.
Povodom stogodišnjice rođenja Radičevića, u Velikoj sali Gradske biblioteke izvedena je monodrama po motivima njegovog dela „Sujeverice i druge reči“. Ovu monodramu izvela je dramska umetnica Marija Knežević, a režirao ju je Dejan Cicmilović. Trifunović je naglasio da bi pesnik bio zadovoljan što su njegovi naslednici odlučili da poklone legat biblioteci koja nosi ime Disa. Takođe je podsetio da je Radičević bio jedan od pokretača „Disovog proleća“ i inicijator za podizanje spomenika slavnom pesniku.
U programu su učestvovali i drugi istaknuti gosti, kao što su Dragan Hamović, Tanja Vuković, Olivera Nedeljković, koja je bila zadužena za otvaranje legata, i dramski umetnik Božidar Tomović, koji je govorio stihove pesnika. Muzički deo programa izvela je pevačka grupa KUD „Dule Milosavljević Žele“, pod umetničkim rukovodstvom Aleksandra Smrekića i Aleksandra Popovića.
Branko V. Radičević je bio poznat po svojoj svestranosti i dubokom razumevanju srpske kulture, a njegovo stvaralaštvo obuhvata širok spektar tema i oblika. Njegovi stihovi često odražavaju ljubav prema prirodi, ljudskim emocijama i tradiciji, a njegovo delo ostaje inspiracija mnogim generacijama. Stoga je otvaranje legata ne samo očuvanje njegove lične zaostavštine, već i način da se njegovo ime i dela sačuvaju za buduće generacije.
Ova svečanost u Čačku je dokaz da se tradicija i kultura mogu održati i razvijati kroz zajedničke napore zajednice, a biblioteke igraju ključnu ulogu u tome. Legat Branka V. Radičevića će omogućiti budućim istraživačima, studentima i ljubiteljima književnosti da se upoznaju sa njegovim bogatim opusom, a takođe će podstaknuti dalja istraživanja i proučavanje njegovog dela.
U svetlu svih ovih događaja, može se reći da su čačanski bibliotekari i naslednici pesnika uradili značajan posao u očuvanju i promociji njegovog nasleđa, čime su doprinosili očuvanju srpske kulture. Stogodišnjica rođenja Branka V. Radičevića je prilika da se prisetimo njegovih dela i značaja koji je imao u oblikovanju srpske književnosti i kulture.