LE PEN BESNA ZBOG TRGOVINSKOG DOGOVORA: "Fijasko za Evropu"

Milan Petrović avatar

Trgovinski sporazum između Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije predstavlja ozbiljan izazov za suverenitet evropskih zemalja, smatra Marin Le Pen, lider francuske desničarske partije Nacionalno okupljanje. Na društvenoj mreži „Iks“, Le Pen je izjavila da je sporazum „fijasko za Evropu“ i da su posledice asimetričnih dogovora koje je EU sklopila sa SAD-om znatne. Ovaj sporazum, prema njenom mišljenju, dodatno urušava autonomiju evropskih država i povećava zavisnost od američkih interesa.

EU se već suočava sa brojnim unutrašnjim problemima, a dodatni pritisak koji dolazi sa strane može samo pogoršati situaciju. Le Pen je naglasila da su evropske institucije, posebno briselska birokratija, postale teret za zemlje članice. Ona smatra da je potrebno preispitati odnose sa SAD-om i postaviti prioritete koji će biti u skladu sa interesima evropskih naroda.

Ovaj sporazum, koji se često naziva Transatlantskim trgovinskim i investicionim partnerstvom (TTIP), ima za cilj da olakša trgovinu između SAD-a i EU, smanji carinske tarife i ukloni regulativne prepreke. Ipak, mnogi analitičari i političari, uključujući Le Pen, ističu da bi sporazum mogao dovesti do smanjenja standarda zaštite potrošača i radničkih prava u Evropi.

Le Pen se protivi liberalizaciji tržišta koja bi mogla ugroziti evropsku poljoprivredu i male preduzetnike. Ona smatra da bi otvorena tržišta mogla dovesti do preplavljivanja evropskih tržišta američkim proizvodima koji ne zadovoljavaju iste standarde kao domaći proizvodi. Time bi se, prema njenim rečima, dodatno oslabio evropski suverenitet i nezavisnost.

Osim ekonomskih aspekata, Le Pen se osvrnula i na političke posledice ovog sporazuma. Ona veruje da bi EU mogla izgubiti sposobnost da donosi sopstvene odluke u važnim pitanjima, kao što su ekologija, zdravstvo i socijalna politika, jer bi se morala prilagoditi zahtevima SAD-a. Ova asimetrična saradnja, smatra ona, može dovesti do toga da evropske države postanu „kolonije“ američkih interesa.

U tom kontekstu, Le Pen se zalaže za jačanje nacionalnih država i vraćanje moći u ruke građana. Ona smatra da bi EU trebalo da se fokusira na saradnju između država članica, umesto na centralizovanu birokratiju koja donosi odluke bez konsultacije sa narodima koje predstavlja. Ovakav pristup, prema njenom mišljenju, mogao bi da povrati poverenje građana u institucije EU.

Trgovinski sporazumi često izazivaju debate o njihovim uticajima na život građana. Dok neki veruju da bi liberalizacija trgovine mogla doneti ekonomski rast i nove poslove, drugi ukazuju na potencijalne rizike po lokalne industrije i radnike. U slučaju TTIP-a, kritičari se posebno plaše da bi moglo doći do slabljenja regulativa koje osiguravaju bezbednost hrane i zaštitu životne sredine.

U svetlu ovih izazova, važno je da evropski lideri i građani aktivno učestvuju u dijalogu o budućnosti trgovinskih politika. Le Penov stav ukazuje na šire nezadovoljstvo u Evropi sa trenutnim pravcem u kojem se kreće EU, a njen poziv na jačanje nacionalnog suvereniteta može odjeknuti među onima koji se osećaju marginalizovanim u procesu donošenja odluka.

Na globalnom nivou, trgovinski odnosi između SAD-a i EU imaju značajne posledice za ostale zemlje. Kako se svet sve više suočava sa ekonomskim i političkim previranjima, važno je da se pažljivo razmatraju dugoročne posledice ovakvih sporazuma. U tom smislu, Le Penov apel za preispitivanje ovih odnosa može poslužiti kao podsticaj za širu diskusiju o budućnosti Evrope i njenom mestu u globalnom sistemu.

Milan Petrović avatar