Lanac kafića MASOVNO otpušta radnike iz OVOG RAZLOGA: Dve hiljade ljudi ostalo bez posla!

Milan Petrović avatar

Poslodavac se oglasio kako bi objasnio o čemu je reč.

Bliskoistočni korisnik franšize Starbaksa, Alshaia Group, započeo je proces otpuštanja oko 2.000 radnika u svojim kafićima širom regije. Ova odluka je usledila nakon što se brend našao na meti aktivista tokom rata između Izraela i Hamasa. Alshaia Group je privatna porodična firma sa sedištem u Kuvajtu, koja ima prava na franšize za razne zapadne kompanije, uključujući The Cheesecake Factory, H&M i Shake Shack.

U saopštenju koje je firma izdala, priznaje se da su otpuštanja rezultat „kontinuirano izazovnih uslova trgovanja“ u poslednjih šest meseci. „Doneli smo tužnu i veoma tešku odluku da smanjimo broj kolega u našim Starbucks MENA prodavnicama“, navodi se u saopštenju. Alshaia je kasnije potvrdila da je otpuštala oko 2.000 zaposlenih, što je prvi preneo Rojters.

Mnogi od zaposlenih u arapskim državama Persijskog zaliva su strani radnici koji potiču iz azijskih zemalja. Alshaia vodi oko 1.900 Starbucks filijala u Bahreinu, Egiptu, Jordanu, Kuvajtu, Libanu, Maroku, Omanu, Kataru, Saudijskoj Arabiji, Turskoj i Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Prema podacima, firma je zapošljavala više od 19.000 ljudi, a otpuštanja predstavljaju nešto više od 10% njenog osoblja.

Od početka rata 7. oktobra, Starbucks se našao pored drugih zapadnih brendova na meti propalestinskih aktivista. Ovi aktivisti su pozivali na bojkot Starbucksa zbog navodnih povezanosti sa izraelom, što je kompanija odlučila da odbaci. „Nemamo političku agendu. Ne koristimo naš profit za finansiranje bilo koje vlade ili vojnih operacija bilo gde, i nikada nismo“, poručili su iz Starbucksa.

Iako je prihod kompanije porastao za 8% na rekordnih 9,43 milijarde dolara (8,68 milijardi evra) za period oktobar-decembar, to je bilo ispod očekivanja analitičara koji su predviđali 9,6 milijardi dolara. Ovaj pad je verovatno delom rezultat bojkota aktivista. Starbucks nije jedini brend na meti aktivista, budući da su drugi pozvali na bojkot Mekdonaldsa nakon što je lokalni korisnik franšize u Izraelu obezbedio besplatne obroke izraelskim vojnicima.

U svetlu ovih događaja, Alshaia Group se našla u teškoj situaciji, a otpuštanja radnika ukazuju na ekonomske pritiske s kojima se suočavaju mnoge kompanije. U regionu Bliskog istoka, gde su politička i ekonomska previranja česta, ovakve odluke su često neizbežne. Mnogi radnici, posebno stranci, su se suočili sa neizvesnošću, a odlazak značajnog broja njih može dodatno pogoršati situaciju na tržištu rada.

Ove vesti dolaze u trenutku kada se sve više stranaca odlučuje da dođe u Srbiju radi rada, tražeći prilike u različitim sektorima. Srpsko tržište rada se sve više otvara za strane radnike, što može biti zanimljivo s obzirom na trenutne izazove s kojima se suočavaju radnici u Bliskom istoku.

Na kraju, situacija oko Starbucksa i drugih brendova na Bliskom istoku oslikava složenost globalne ekonomije i uticaj političkih tenzija na poslovne odluke. Ovaj slučaj može poslužiti kao primer kako se globalni konflikti mogu direktno odraziti na lokalna tržišta, zaposlene i ekonomiju u celini. U ovom kontekstu, važno je pratiti razvoj situacije i moguće posledice koje će otpuštanja radnika imati na celokupnu ekonomiju regiona.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: