Kupili su ovu zemlju za jedan dolar, a leže na milijardama

Milan Petrović avatar

Južnoafrički start up Renergen za jedan dolar kupio je prava za proizvodnju i istraživanje na travnatim poljima u blizini Virdžinije 2013. godine. Očekivali su da će pronaći male rezerve prirodnog gasa koje bi mogle podstaknuti rudarstvo u blizini, ali bez testiranja sastava plina, iz dve zarđale cevi za bušenje pronađene su enormno visoke koncentracije helijuma.

Helijum se koristi za mnoge komercijalne namene, a globalne cene helijuma su nestabilne i zalihe su neredovne. Renergen tvrdi da ima rezerve helijuma vredne više od 4 milijarde dolara, a moguće je da će se broj popeti i do 12 milijardi dolara aktivacijom svih rezervi.

Osim za naduvavanje balona, helijum ima komercijalnu primenu kao hladni sastojak u proizvodnji mikročipova i radu MRI uređaja. Firma je prvi put uspešno proizvela tekući helijum iz postrojenja u januaru 2023. pa se nada da će s komercijalnim radom započeti unutar sledećeg meseca.

Renergenove rezerve prirodnog gasa posebnim čini neobično visoka koncentracija helijuma. Prosečna koncentracija helijuma u poljima Renergena iznosi 3 posto, a ponegde je postignuto i 12 posto, u poređenju sa 0,35 posto u SAD-u i 0,04 posto u Kataru.

Zbog toga bi Renergenov helijum mogao biti ekološki prihvatljiviji, s obzirom na manje povezan metan i niže cene proizvodnje. Glavni izvršni direktor tvrdi da će u prvoj fazi projekta kompanija proizvoditi oko 350 kilograma helijuma dnevno, što je dovoljno za potrebe Južne Afrike, dok će u drugoj fazi, koja će biti pokrenuta 2027. godine, povećati proizvodnje za 4,2 tone dnevno, ili 6-8 odsto ukupnih svetskih zaliha.

Renergen je označen kao „strateški integrisani projekat“ od strane južnoafričke vlade, što je ubrzalo regulatorne procese i procese izdavanja dozvola. Trenutno ne postoji globalna proizvodnja helijuma u Africi, ali gasna polja bogata helijumom se nalaze u Tanzaniji. Uprkos optimističnim projekcijama, cena akcija je zabeležila značajan pad tokom poslednjeg kvartala 2023. godine. Kompanija je prodala deo podružnice za upravljanje projektom za 29 miliona dolara.

Milan Petrović avatar