Kupci su šokirani i ne razumeju ovaj korak

Milan Petrović avatar

Stotine radnika suočava se s neizvesnom budućnošću dok kultni prehrambeni brend Danone zatvara fabriku u Nemačkoj. Ova odluka ne utiče samo na radnike; kupci su takođe šokirani i ne razumeju ovaj korak. Minimalna satnica i sigurnosni standardi, ravnoteža između poslovnog i privatnog života i uživanje u radu – legitiman interesi radnika u Nemačkoj suprotstavljeni su upozorenjima velikih korporacija.

Već neko vreme velike korporacije se žale da je Nemačka jednostavno preskupa kao poslovna lokacija. Čak 14% kompanija koje su učestvovale u istraživanju izjavilo je da razmatraju odlazak iz Nemačke ako nivo troškova ostane nepromenjen. Ova situacija predstavlja značajan dodatni teret za korporacije, zbog čega se osećaju preopterećeno. Teško je utvrditi koliko kompanija zapravo napušta Nemačku zbog faktora troškova, ali uprava to navodi kao jedan od glavnih razloga.

Odluka Danonea da zatvori fabriku u Ohsenfurtu trebalo bi da se dogodi do kraja 2026. godine i utiče na 230 radnika koji rade u toj mlekari. Kompanija opravdava ovu odluku time što fabrika više nije profitabilna. Prošle godine iskorišćenost kapaciteta već je bila samo upola manja od one iz 2019. godine. Kako bi ostali konkurentni, ova odluka morala je biti donesena, navode iz kompanije. Međutim, Danone se suočava i s drugim problemom u toj fabrici – troškovi su, za razliku od drugih evropskih lokacija, jednostavno previsoki.

S obzirom na trenutnu situaciju, još jedna međunarodna kompanija izražava nezadovoljstvo visinom troškova u Nemačkoj. Ipak, postoje i dobre vesti: Danone namerava da nastavi ulaganja u fabriku u Fuldi, gde trenutno radi oko 600 radnika. Samo će vreme pokazati kakve posledice će zatvaranje fabrike u Ohsenfurtu imati na sam grad i na otprilike 70 mlekara koje imaju ugovor s ovom fabrikom, zaključuju nemački mediji.

Ova situacija osvetljava širi problem u nemačkom privrednom sektoru. Mnoge kompanije se suočavaju s izazovima koji uključuju visoke troškove rada, stroge regulative i konkurenciju iz drugih zemalja gde su troškovi niži. U svetu globalizacije, gde se kompanije sele u potrazi za povoljnim uslovima poslovanja, Nemačka se suočava s izazovima da zadrži investicije i radna mesta.

U poslednjim godinama, razne industrije su se suočile s preispitivanjem svojih poslovnih modela. Kao rezultat toga, mnoge kompanije su počele da razmatraju preseljenje svojih operacija u zemlje sa povoljnijim poslovnim okruženjem. Ovakvi potezi mogu imati dalekosežne posledice po lokalnu ekonomiju i zaposlene, koji se suočavaju s gubitkom radnih mesta i nesigurnošću.

Na primer, Danone, koji je poznat po svojim mlečnim proizvodima, morao je doneti tešku odluku koja će uticati na živote mnogih radnika. Kada se kompanije odluče za zatvaranje fabrika, često to dovodi do ekonomskih problema u lokalnim zajednicama, gde su radna mesta dramatično smanjena.

Dodatan pritisak na zaposlene dolazi i od sve većih zahteva za fleksibilnošću na radnom mestu, što dodatno komplikuje situaciju. S obzirom na to da se tržište rada menja, radnici se suočavaju s potrebom da se prilagode novim uslovima, a mnogi od njih se osećaju nesigurno u svojim pozicijama.

U svetlu ovih izazova, važno je da se vlade i kompanije udruže kako bi stvorile povoljnije uslove za poslovanje. To može uključivati reforme u oblasti poreza, smanjenje administrativnih prepreka i poboljšanje infrastrukture. Samo kroz zajedničke napore moguće je stvoriti stabilno i konkurentno poslovno okruženje koje će privući strane investicije i zadržati postojeće kompanije.

U zaključku, zatvaranje fabrike Danone u Nemačkoj predstavlja samo jedan od mnogih izazova s kojima se suočavaju radnici i kompanije u trenutnom ekonomskom okruženju. Ova situacija naglašava potrebu za reformama i prilagođavanjem kako bi se osigurala budućnost radnika i lokalne ekonomije.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: