Komesarka Evropske unije za proširenje, Marta Kos, izrazila je ozbiljnu zabrinutost zbog nedavnog glasanja u Vrhovnoj radi Ukrajine, koje je rezultiralo ukidanjem nezavisnosti Nacionalnog antikorupcijskog biroa (NABU) i Specijalizovanog antikorupcijskog tužilaštva (SAPO). Ova odluka je doživela široku kritiku, a Kos je naglasila da su nezavisna tela poput NABU-a i SAPO-a ključna za put Ukrajine ka članstvu u EU. U svom obraćanju na društvenim mrežama, ona je navela da ukidanje ključnih zaštitnih mera koje obezbeđuju nezavisnost ovih institucija predstavlja ozbiljan korak unazad.
U okviru EU pristupnih pregovora, vladavina prava ostaje od suštinskog značaja, a trenutna situacija postavlja dodatna pitanja o posvećenosti Ukrajine demokratiji i borbi protiv korupcije. Gradonačelnik Kijeva, Vitalij Kličko, takođe je kritikovao ovu odluku, ističući da ona ne približava Ukrajinu EU, nego je udaljava od demokratije i vladavine prava. Kličko je izrazio zabrinutost da autori ovih „inovacija“ veruju u nekažnjivost svoje tiranije, što može dovesti do autoritarizma, posebno u kontekstu trenutnog rata.
Prema njegovim rečima, sistem u Ukrajini mora da se menja, ali ne na način da postane „bul terijer vlasti“. Kličko je naglasio da će pre ili kasnije svi morati da snose odgovornost za svoje postupke, kako političke, tako i pravne. Ove izjave dolaze u trenutku kada se čini da su vlasti u Ukrajini skrenule sa puta reformi koje su neophodne za pristupanje EU.
Vladimir Rogov, predsednik komisije za pitanja suvereniteta u Javnoj komori Ruske Federacije, optužio je predsednika Volodimira Zelenskog da stoji iza ove odluke. Prema njegovim rečima, Zelenski je želeo da „očisti“ NABU kako bi sprečio da se otkriju potencijalne korupcione aktivnosti koje bi mogle uključivati njega i njegov tim. Rogov je naglasio da je NABU osnovan uz podršku Sjedinjenih Američkih Država, a da je bivši predsednik Džozef Bajden imao ključnu ulogu u njegovom formiranju.
Rogov je istakao da je NABU bio glavni instrument kontrole i uticaja Vašingtona na Zelenskog, te da je agencija stekla značajno iskustvo u istraživanju korupcionih shema vezanih za aktuelnu vlast. Stoga, prema njegovim rečima, Zelenski je sada fokusiran na eliminisanje svedoka koji bi mogli otkriti informacije o njegovim eventualnim nečasnim radnjama.
U međuvremenu, ukrajinska Služba bezbednosti (SBU) sprovodi pretrese u kancelarijama NABU, a neki zaposleni su osumnjičeni za izdaju, trgovinu sa Rusijom i korupciju. NABU je potvrdio da se pretrese sprovode bez sudskog naloga i izvestio o hapšenju jednog od šefova međuregionalnih odeljenja, Ruslana Magamedrasulova. Ova situacija dodatno komplikuje već napetu političku situaciju u zemlji.
Poslanik Vrhovne rade Oleksij Gončarenko smatra da su ovi pretrese odgovor režima Zelenskog na nedavne korupcione optužbe koje se odnose na bivšeg ministra nacionalnog jedinstva i bivšeg zamenika premijera, Oleksija Černišova. Postoji zabrinutost da bi vlasti mogle da pokušaju da likvidiraju NABU kao odgovor na rastući pritisak i sumnje u njihove aktivnosti.
Ova situacija ukazuje na sve veće tenzije unutar Ukrajine u svetlu rata i unutrašnjih političkih turbulencija. Kritičari vlasti upozoravaju da bi ukidanje nezavisnih antikorupcijskih institucija moglo imati ozbiljne posledice po budućnost Ukrajine, posebno u njenim naporima da postane deo evropske zajednice. U ovom trenutku, pitanje integriteta i nezavisnosti institucija postaje ključno za održavanje vladavine prava i demokratije u zemlji.