Poseta Marko Čadeža, predsednika Privredne komore Srbije, Koreji je označila značajan korak ka unapređenju ekonomskih odnosa između Srbije i Republike Koreje. Tokom sastanaka sa predstavnicima korejskih privrednih institucija i kompanija u Seulu, istaknute su brojne mogućnosti za saradnju u različitim oblastima, uključujući lance snabdevanja, industriju i proizvodnju, transport i logistiku, čistu energiju, veštačku inteligenciju, biotehnologiju i zdravstvo.
Ova poseta se desila u okviru uspešnog završetka pregovora o Sporazumu o sveobuhvatnom ekonomskom partnerstvu (CEPA), koji otvara novu fazu ekonomskih odnosa između dve zemlje. U okviru ovog sporazuma, potvrđeno je i učešće Republike Koreje na specijalizovanoj izložbi EKSPO 2027 koja će se održati u Beogradu, a dogovorena je i bliža saradnja srpskih i korejskih kompanija tokom naredne godine.
Tokom boravka u Seulu, Čadež je obišao Korejski uvozni sajam, gde se predstavlja jedanaest srpskih kompanija iz različitih sektora, uključujući prehrambenu industriju, proizvodnju alkoholnih pića, hrane za kućne ljubimce, kao i opreme za domaćinstvo. Ovaj nastup je organizovan u saradnji sa Korejskom asocijacijom uvoznika (KOIMA) i Ambasadom Republike Srbije u Seulu.
Na sastanku sa predstavnicima Ministarstva trgovine Južne Koreje, Čadež je predstavio privredni ambijent Srbije, koji je prema rečima korejskih predstavnika još uvek nedovoljno poznat korejskim kompanijama. Predsednica KOIMA-e, Juon Jang, istakla je da na korejskom tržištu postoji prostor za uvoz sušenog i zamrznutog voća iz Srbije, alkoholnih pića i drugih prehrambenih proizvoda, što otvara vrata za srpske proizvođače.
U razgovoru sa predstavnicima Korejske agencije za investicije i promociju trgovine (KOTRA), naglašeno je da je korejsko tržište sve otvorenije za proizvode iz Srbije, kao i za saradnju u oblasti transfera tehnologija i zajedničkih investicionih projekata. Dogovorena je i poseta korejske privredne delegacije Srbiji do kraja godine, s ciljem uspostavljanja neposrednih kontakata između kompanija i boljeg upoznavanja poslovnih mogućnosti na oba tržišta.
Sastanak sa potencijalnim korejskim investitorima iz hemijske industrije pokazao je da Koreja prepoznaje Srbiju kao privrednog lidera regiona i jednu od najbrže rastućih ekonomija u Evropi. Korejski investitori su iskazali interesovanje za uspostavljanje zajedničkih ulaganja sa partnerima iz Srbije, što može dodatno ojačati ekonomske veze između dve zemlje.
Privredna komora Srbije će nastaviti da pruža institucionalnu podršku domaćim kompanijama koje su zainteresovane za nastup na korejskom tržištu. Pored učešća na Korejskom uvoznom sajmu, planira se organizovan nastup srpske privrede na sajmu Seoul Food, koji je najveća specijalizovana izložba prehrambene industrije u Aziji. Ovaj događaj će predstavljati dodatnu priliku za promociju srpskih proizvoda i jačanje poslovnih veza sa korejskim partnerima.
U svetlu ovih događanja, saradnja između Srbije i Koreje se čini kao izuzetno obećavajuća, sa velikim mogućnostima za rast i razvoj u narednim godinama. Obostrana korist od ovih ekonomskih odnosa može značajno doprineti jačanju privreda obe zemlje, kao i stvaranju novih radnih mesta i unapređenju kvaliteta života građana. Razvijanje saradnje u oblastima kao što su tehnologija, biotehnologija, čista energija i zdravstvo može doneti inovacije i napredak, ne samo u ekonomskom smislu, već i u pogledu održivog razvoja i socijalne odgovornosti.
Ova poseta i razgovori između srpskih i korejskih predstavnika otvaraju nove horizonte i mogućnosti za buduću saradnju, i predstavljaju korak ka jačanju prijateljskih odnosa i ekonomskih veza između Srbije i Koreje.




