Kompaniji sledi tužba od 170.000 dolara

Milan Petrović avatar

Marija Mistreta, stanovnica Long Islanda, tužila je avio-kompaniju JetBlue nakon što je slomila skočni zglob tokom leta za Bahame. Mistreta traži odštetu od 170.000 dolara zbog nedostatka adekvatne medicinske pomoći od strane kompanije. Incident se desio 23. jula 2022. godine kada je Mistreta ustala sa svog sedišta i povredila nogu nakon što se zapetljala u sigurnosni pojas ili neki drugi predmet. Članovi posade su rekli da je kompletna oprema za prvu pomoć bila nedostupna do kraja leta. Mistreta je takođe tvrdila da im je posada rekla da sačekaju da se svi putnici iskrcaju pre nego što izađu iz aviona, a zatim su im dali invalidska kolica koja nisu odgovarala za podršku njenih nogu. Kompanija ih je savetovala da se vrate u Njujork umesto da pozovu hitnu pomoć nakon sletanja. Kada su stigli u Njujork, lekari su Mistreti dijagnostikovali prelom desnog skočnog zgloba, duboku vensku trombozu i pogoršanje povrede leđa.

Ovaj incident je podigao pitanje nedostatka pravilne medicinske podrške putnicima tokom letova. JetBlue je optužen za nepružanje hitne medicinske pomoći i za nedostatak ulaganja u sigurnosnu opremu. Mistretina tužba protiv kompanije naglašava važnost pravilne obuke osoblja za prvu pomoć i obezbeđivanje adekvatne opreme za hitne slučajeve tokom letova.

Ovo nije prvi put da je kompanija JetBlue bila pod istragom zbog nedostataka u pružanju medicinske pomoći putnicima. Incidenti poput ovog ukazuju na potrebu za strožom regulativom i nadzorom nad avio-kompanijama kako bi se osigurala sigurnost i dobrobit putnika tokom putovanja.

Medicinska hitnost može nastati bilo gde i u bilo koje vreme, pa je važno da avio-kompanije budu spremne da pruže pravovremenu i adekvatnu medicinsku pomoć putnicima u slučaju potrebe. Ovakvi incidenti mogu imati ozbiljne posledice po zdravlje putnika, kao što je u ovom slučaju prelom skočnog zgloba i duboka venska tromboza.

JetBlue kao velika aviokompanija treba da preduzme dodatne korake kako bi osigurala sigurnost i dobrobit putnika. To uključuje pravilnu obuku osoblja za prvu pomoć, redovnu proveru sigurnosne opreme i postupaka u hitnim situacijama, kao i obezbeđivanje pristupa medicinskoj opremi i osoblju tokom letova.

Putnici takođe treba da budu informisani o pravima koja imaju u slučaju medicinske hitnosti tokom leta i da znaju kako da zatraže pomoć od osoblja aviona. Pravovremena reakcija i adekvatna medicinska pomoć mogu značajno uticati na ishod u slučaju zdravstvenih problema tokom putovanja.

Ovaj slučaj bi takođe mogao da utiče na prakse i politike drugih aviokompanija kada je u pitanju pružanje medicinske pomoći putnicima. Važno je da aviokompanije prepoznaju važnost brze i efikasne reakcije u slučajevima hitnih situacija i da preduzmu neophodne korake kako bi osigurale sigurno putovanje za sve putnike.

Nadamo se da će ovaj slučaj podići svest o važnosti adekvatne medicinske podrške putnicima tokom letova i da će aviokompanije preduzeti korake kako bi poboljšale svoje politike i prakse u vezi sa hitnim situacijama. Sigurnost putnika treba da bude najviši prioritet za sve aviokompanije, a pravilna obuka osoblja i obezbeđivanje opreme za prvu pomoć su ključne komponente u ostvarivanju tog cilja.

JetBlue treba da preduzme odgovornost za nedostatke u pružanju medicinske pomoći ovom putnicom i da preduzme korake kako bi osigurala da se slični incidenti ne ponove u budućnosti. Nadamo se da će ovaj slučaj služiti kao podsetnik svim aviokompanijama o važnosti pružanja sigurnog putovanja za sve putnike i obavezivanja na visoke standarde u vezi sa zdravljem i sigurnošću putnika u avionu.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: