Koliko kilometara se može preći sa autom na rezervi

Milan Petrović avatar

Svima nam se barem jednom desilo da, vozeći po autoputu ili usred gradske gužve, ugledamo onu neprijatnu narandžastu lampicu koja označava da je gorivo pri kraju. U tom trenutku, počinje mentalna matematika: Koliko još mogu da vozim? Gde je najbliža pumpa? Hoću li stići na vreme ili ću zvati druga da me vuče?

Kada vam se upali lampica za gorivo, to ne znači da ste ostali bez kapi goriva. Naprotiv, većina proizvođača vozila ostavlja određenu rezervu upravo za ovakve situacije. Obično je to oko 10% ukupnog kapaciteta rezervoara, što vam daje dodatnu kilometražu da stignete do prve benzinske stanice. Na primer, ako vaš automobil ima rezervoar od 50 litara, u trenutku kada se upali lampica, verovatno je ostalo još oko pet litara goriva. Ako vam je prosečna potrošnja šest litara na 100 kilometara, teoretski možete preći još 80-ak kilometara pre nego što motor zaista ostane bez goriva.

Međutim, nema univerzalnog pravila kada je reč o preostalom gorivu. Sve zavisi od vašeg vozila. Manja gradska vozila imaju manje rezervoare i manju potrošnju, što može značiti da rezervna kilometraža može biti veća. S druge strane, SUV modeli i limuzine sa većim motorima troše više goriva, pa rezerva kraće traje. Takođe, stanje u vožnji, kao što su gradska gužva, brza vožnja ili uzbrdice, može drastično smanjiti tu rezervnu kilometražu.

Iako vožnja na rezervi može izgledati kao dobra vežba za testiranje granica, redovna vožnja na rezervi nije preporučljiva. Tokom vremena, na dnu rezervoara mogu se nakupiti nečistoće, talog i rđa. Kada nivo goriva padne prenisko, pumpa može povući te nečistoće, što može oštetiti sistem za gorivo i filtere, a to vodi ka neželjenim kvarovima.

Za vozače je važno biti svestan stanja svog rezervoara i ne dozvoliti da gorivo padne ispod preporučene granice. Čak i kada lampica za gorivo zasvetli, najbolje je ne čekati predugo na punjenje. Uzimajući u obzir sve ove informacije, vozači bi trebali planirati svoje putovanje na osnovu potrošnje goriva i dostupnosti benzinskih stanica, kako bi izbegli neprijatne situacije na putu.

Održavanje redovnog nivoa goriva ne samo da pomaže u sprečavanju potencijalnih kvarova, već takođe osigurava sigurniju vožnju. Kada ste u pokretu, najbolje je imati dovoljno goriva da se ne brinete o pronalaženju pumpe u poslednjem trenutku. Osim toga, vožnja sa punim rezervoarom može poboljšati efikasnost vozila, jer su automobili sa više goriva u rezervoaru stabilniji na putu.

Kao dodatak, vozači bi trebali biti svesni kako različiti uslovi vožnje utiču na potrošnju goriva. Grad, brza vožnja i uzbrdice mogu značajno povećati potrošnju, što znači da je dodatna rezerva goriva u tim situacijama od suštinskog značaja.

Na kraju, važno je napomenuti da se vozači ne bi trebali oslanjati na rezervu goriva kao na stalno rešenje. Redovno punjenje rezervoara ne samo da produžava životni vek vozila, već i doprinosi sigurnosti vozača i putnika. Planiranje unapred i održavanje razumnog nivoa goriva može sprečiti mnoge probleme na putu, omogućavajući vozačima da se fokusiraju na vožnju, a ne na brigu o gorivu.

Milan Petrović avatar