Kod petlje „Orlovača“, nedaleko od groblja, mesecima građani odlažu otpad (FOTO)

Milan Petrović avatar

Ogromne količine otpada, šuta, betona i armature mesecima se odlažu kod petlje „Orlovača“, u neposrednoj blizini istoimenog beogradskog groblja, a na ovom mestu nalazi se i termoelektrana. Iako na ovoj lokaciji postoji tabla upozorenja „zabranjeno bacanje smeća, građevinskog otpada i šuta“, a objekat je pod video-nadzorom, očigledno je da nesavesni građani nalaze načine da ovde ostave otpad bez posledica. Na društvenim mrežama se mogu videti snimci na kojima su sugrađani „uhvaćeni na delu“, gde istovaruju velike količine šuta. Nažalost, za razliku od mreža, nadležni zatiču samo nedela, a aktere nikako da sankcionišu.

Kako su „Novostima“ rekli u opštini Čukarica, inspekcije su utvrdile da se na ovoj, ali i drugim lokacijama na opštini odlaže otpad svih vrsta. „Iako tamo inspekcija nije zatekla kamione koji istovaruju otpad, prijave građana prosleđene su Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede na dalje postupanje“, rekli su za „Novosti“ u ovoj opštini.

Problem sa divljim deponijama nije ograničen samo na lokaciju kod Orlovače. Otpaci se gomilaju i u Bajdinoj šumi, zelenoj oazi od 66 hektara, koja se nalazi u blizini Ulice Matice srpske u Mirijevu. Ova lokacija je pre nekoliko godina sanirana, ali nesavesni pojedinci ponovo koriste priliku da ostavljaju otpad. Osim toga, Bajdina je aktuelna tema zato što je neimarima odavno zapala za oko, a odluka o gradnji se, pod pritiskom civilnog sektora, koji je podeljen „za“ i „protiv“ gradnje, stalno odlaže. „Međutim, mesta za otpad ima što nesavesni koriste“, dodaje se u izveštaju.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je zvanično odgovorilo da ovaj problem nije u njihovoj nadležnosti. Opština Čukarica takođe naglašava da svake godine Javno-komunalno preduzeće „Gradska čistoća“, u skladu sa raspoloživim sredstvima, radi na čišćenju divljih deponija, ali da, uprkos tome, nesavesni građani iznova bacaju otpad i formiraju nove deponije. „Novosti“ još uvek čekaju odgovor „Čistoće“ na ovu temu.

Nakon pisanja „Novosti“, opština Novi Beograd je uklonila deponiju sa više od 3.000 kubika građevinskog šuta koja se formirala na delu novobeogradskog Bloka 71. Na ovoj lokaciji mesecima se odlagao otpad, a situacija je eskalirala prošlog leta kada je deponija dostigla visinu od 10 metara. Zajednički inspekcijski nadzor izvršila je komunalna inspekcija GO Novi Beograd, kao i Inspekcija za zaštitu životne sredine nadležnog gradskog sekretarijata.

U novembru i decembru prošle godine, opština Čukarica je uklonila oko 490 kubika otpada sa divljih deponija na čak sedam lokacija. Iz komunalne inspekcije ističu da su Odlukom o održavanju čistoće propisane kazne za držanje smeća i građevinskog materijala na javnim površinama: 100.000 dinara za pravna lica, 10.000 za odgovorna lica u pravnom licu, a 50.000 dinara za preduzetnike. Nažalost, izvor nije mogao da pruži informacije o broju sankcionisanih ili o njihovoj strukturi.

Iako su nadležni upoznati sa ovom situacijom, građani i dalje čekaju rešenje. Jedina deponija u kojoj se organizovano odlaže otpad je u Vinči. Međutim, očigledno je da jedna legalna deponija nije dovoljna. Mnogim građevinskim firmama je lakše da otpad istovare na nelegalnim mestima širom grada, koje su im bliže od one u Vinči, a i ne plaćaju.

U novembru prošle godine u Vinči je otvorena elektrana za obradu termički čistog i bezopasnog komunalnog otpada. Beograđani godišnje stvore više od 600.000 tona otpada, dok je kapacitet prerade 340.000 tona. Ostatak otpada odlaže se na deponiju. Ova ekološka bomba otvorena je pre skoro pola veka i bila je jedna od najvećih i najuređenijih deponija u Evropi. Sada iz otpada obezbeđuje struju skoro za pet odsto i grejanje za 10 odsto domaćinstava u Beogradu. Ipak, ova jedina legalna deponija u gradu ne prihvata neke opasne materijale, poput staklene vune.

Milan Petrović avatar