Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je danas da je, uz zajednički rad vlasti, opozicije i civilnog društva, postignut kvalitetan nacrt Zakona o jedinstvenom biračkom spisku. Izrazila je nadu da će taj nacrt dobiti podršku svih poslanika. Brnabić je to izjavila na javnom slušanju u parlamentu, gde je naglasila da oni koji ne učestvuju u radu Komisije za uvid u birački spisak zapravo priznaju da nemaju problem sa biračkim spiskom, a da su sve priče o toj temi samo izgovor.
„Birački spisak je često nazivan ključnim problemom u Srbiji, a sada se suočavamo s tim da neki ne žele da se oformi komisija za uvid u njega. Nemamo vremena za rasprave o broju članova komisije, umesto da se fokusiramo na njeno formiranje. Podsećam da do 2012. godine nismo ni znali ko i gde ima pravo glasa u Srbiji. Na ovom predlogu zakona radili smo 18 meseci, dobili smo šest mišljenja ODIHR-a i održali devet javnih slušanja. Verujem da je ovo dobar predlog do koga smo došli svi zajedno“, izjavila je Brnabić.
Prvi nacrt zakona dostavljen je u maju 2024. od strane organizacije CRTA, koja je služila kao osnova za izradu nacrta koji je podneo Uglješa Mrdić. Brnabić je izrazila zabrinutost zbog odsustva predstavnika CRTA na javnom slušanju, ističući da su mogli prisustvovati sastanku opozicije o izbornim uslovima pre nekoliko dana.
Prema predlogu zakona, Komisija za uvid u birački spisak biće sastavljena od deset članova, od kojih pet predlaže vladajuća većina, tri opozicija, a dva organizacije koje imaju iskustva u posmatranju izbora. Ključne izmene koje donosi nacrt uključuju stalnu dostupnost javnosti podataka o biračkom spisku, uz ažuriranje na svake sedam dana. Takođe, predlaže se uspostavljanje trajne Komisije za reviziju biračkog spiska sa mandatom od pet godina, koja će imati jasno definisane nadležnosti.
„Odluka Komisije biće potrebna uz dvotrećinsku većinu, što znači sedam glasova, a svaka grupa članova će imati jednog predstavnika koji će glasati. Takođe, trajni uvid u jedinstveni birački spisak moći će da imaju i članovi i zamenici članova RIK-a, kao i domaći posmatrači i podnosioci izbornih lista tokom izbora. Verujem da je pred poslanicima odličan nacrt zakona i da svako opstruisanje njegovog usvajanja znači da oni koji to rade nemaju problem sa biračkim spiskom“, dodala je Brnabić.
Ova izjava i rad na zakonu dolaze u trenutku kada se u Srbiji nastavlja rasprava o izbornim uslovima i transparentnosti biračkog procesa. Opozicija i neki predstavnici civilnog društva često su kritikovali aktuelnu vlast zbog neefikasnosti u rešavanju problema sa biračkim spiskom, koji je bio predmet brojnih kontroverzi.
Brnabić je pozvala sve strane da se usmere na zajednički cilj – unapređenje izbornog sistema i osiguranje fer i transparentnih izbora. Ona je naglasila da je važno da se svi uključeni u ovaj proces fokusiraju na izradu zakona koji će obezbediti pravičnost i transparentnost u izbornom procesu.
U zaključku, predsednica Narodne skupštine istakla je važnost zajedničkog rada na ovom pitanju i izrazila nadu da će nacrt zakona o jedinstvenom biračkom spisku biti usvojen bez opstrukcija. Ovaj zakon bi mogao značajno doprineti poboljšanju izbornog sistema u Srbiji, povećavajući poverenje građana u izborni proces i jačajući demokratiju u zemlji.