Kina se, prema izjavama portparolke Ministarstva trgovine He Jongćijan, čvrsto protivi bilo kakvim trgovinskim sporazumima koje sklapa neka zemlja na račun kineskih interesa. Ova izjava je došla kao odgovor na nedavne trgovinske sporazume između Sjedinjenih Američkih Država i Vijetnama. He je naglasila da Kina prati razvoj situacije i da će preduzeti odgovarajuće mere u skladu s tim.
U svom obraćanju medijima, He Jongćijan je istakla da je nametanje „recipročnih tarifa“ od strane Sjedinjenih Američkih Država prema svojim trgovinskim partnerima tipičan slučaj jednostranog maltretiranja. Ona je dodala da se Kina dosledno protivi ovakvim praksama, koje, prema njenom mišljenju, narušavaju fer trgovinske odnose i pogoršavaju globalnu ekonomsku situaciju.
Ove izjave dolaze u trenutku kada se globalni trgovinski odnosi suočavaju sa sve većim napetostima, posebno između velikih ekonomija poput Sjedinjenih Američkih Država i Kine. Trgovinski rat između ovih zemalja započeo je pre nekoliko godina i obuhvatao je različite sektore, uključujući tehnologiju, poljoprivredu i industrijske proizvode. Kina je često kritikovala američku trgovinsku politiku kao nepravednu i štetnu za globalnu ekonomiju.
U poslednjem vremenskom periodu, trgovinski sporazum između SAD i Vijetnama podigao je dodatna pitanja o potencijalnim posledicama na region i na kineske interese. Vijetnam je postao važan trgovinski partner SAD zbog svojih povoljnih trgovinskih uslova i sve veće potražnje za proizvodima koji se proizvode u toj zemlji. To je dovelo do toga da se Kina oseća ugroženom, s obzirom na to da se mnoge kompanije sele iz Kine u druge zemlje zbog viših troškova rada i trgovinskih tenzija.
Kina je, s druge strane, pokušavala da ojača svoje trgovinske veze s drugim zemljama, kako bi smanjila zavisnost od američkog tržišta. Inicijative poput Pojasa i puta, koja ima za cilj jačanje infrastrukturnih veza i trgovinskih odnosa sa zemljama širom Azije, Afrike i Evrope, deo su kineske strategije za jačanje svog globalnog uticaja.
Međutim, He Jongćijan je naglasila da će Kina nastaviti da se bori protiv bilo kakvih nepravednih trgovinskih praksi koje ugrožavaju njene interese. Ona je upozorila da ovakvi sporazumi mogu imati dugoročne negativne posledice po globalnu ekonomiju i međunarodne trgovinske odnose.
U poslednje vreme, sa rastućim napetostima između Sjedinjenih Američkih Država i Kine, međunarodni analitičari predviđaju da će se trgovinske tenzije nastaviti i u budućnosti. Mnoge zemlje su u neizvesnosti zbog mogućih posledica koje bi mogle proizaći iz ovih sporova, a posebno u svetlu globalne ekonomske krize izazvane pandemijom COVID-19.
Na kraju, Kina kao jedna od najvećih svetskih ekonomija, nastavlja da se bori za svoje interese u globalnoj trgovini. Njihova politika zaštite domaće ekonomije i suprotstavljanje jednostranim trgovinskim merama može dovesti do daljih tenzija na međunarodnoj sceni. U tom kontekstu, važno je pratiti kako će se situacija razvijati i koje će posledice imati na globalnu ekonomiju i međunarodne odnose.
U svetlu aktuelnih događaja, jasno je da trgovinska politika i odnosi između zemalja igraju ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti globalne ekonomije. Kineski stav o trgovinskim sporazumima i njihovim posledicama može značajno uticati na buduće trgovinske strategije i odnose ne samo sa Sjedinjenim Američkim Državama, već i sa drugim zemljama širom sveta.