Nakon što je Nigerija povukla seriju dečjih sirupa protiv kašlja marke “Benilin Pediatrik“ zbog sumnje na toksične sastojke, Kenijsko telo za regulaciju lekova, Odbor za farmaciju i otrove (PPB), također je odlučilo opozvati seriju dečjih sirupa protiv kašlja marke “Džonson&Džonson“. Razlog ovog povlačenja je visok nivo dietilen-glikola, hemijskog jedinjenja koje je povezano sa smrću desetine dece u Gambiji, Uzbekistanu i Kamerunu od 2022. godine.
Nigerijsko zdravstveno regulatorno telo je saopštilo da su laboratorijski testovi sirupa pokazali da postoji visok nivo dietilen-glikola u proizvodima, što je alarmantna situacija jer je ovaj sastojak povezan sa smrću dece u drugim zemljama. Nakon toga, Kenijsko telo za regulaciju lekova, PPB, odlučilo je da započne istragu o ovom problemu i savetovalo je da se obustavi prodaja određenih serija sirupa, te da se sumnjivi proizvodi vrate dobavljaču.
Ovo je samo jedan u nizu primera kada su proizvodi za lečenje dece dovedeni u pitanje zbog toksičnih sastojaka. Važno je da zdravstvene institucije i regulatorna tela budu na oprezu i brzo reaguju kako bi zaštitili zdravlje dece. Nije prihvatljivo da proizvodi namenjeni deci sadrže štetne sastojke koji mogu ugroziti njihov život.
Dietilen-glikol je hemijsko jedinjenje koje se koristi u raznim industrijama, ali je također poznato po svojoj toksičnosti. Smatra se da je unošenje ovog sastojka u organizam jako štetno i može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, pogotovo kod dece koja su još u razvoju. Stoga je važno da se svi proizvodi koji sadrže ovaj sastojak detaljno ispituju pre nego što budu pušteni u promet.
Ova situacija također postavlja pitanje o sigurnosti i kvalitetu lekova koji se proizvode i prodaju širom sveta. Kako bi se izbegli slični incidenti u budućnosti, potrebno je da proizvođači, regulatorna tela i zdravstvene institucije sarađuju i vrše stroge kontrole nad proizvodnjom i distribucijom lekova. Samo na taj način možemo biti sigurni da su lekovi koje koristimo sigurni za upotrebu i da neće ugroziti naše zdravlje.
Također, potrebno je da javnost bude obaveštena o potencijalnim opasnostima vezanim za određene proizvode, kako bi mogla da preduzme odgovarajuće mere opreza. Informisanje građana o mogućim rizicima i štetnim sastojcima u proizvodima je ključno za očuvanje javnog zdravlja i sprečavanje nepotrebnih zdravstvenih problema.
U ovom konkretnom slučaju, povlačenje serije dečjih sirupa protiv kašlja marke “Džonson&Džonson“ i “Benilin Pediatrik“ je korak u pravom smeru ka zaštiti zdravlja dece. Nadamo se da će istraga koju sprovodi PPB pružiti odgovore o tome kako su ovi opasni sastojci dospele u proizvode namenjene deci i kako se budu slični incidenti sprečavali u budućnosti. Također, važno je da proizvođači preduzmu odgovarajuće mere kako bi osigurali da njihovi proizvodi budu sigurni za upotrebu.
U zaključku, bezbednost i kvalitet lekova, posebno onih namenjenih deci, trebaju da budu prioritet svih proizvođača, regulatornih tela i zdravstvenih institucija. Samo zajedničkim naporima možemo osigurati da deca dobijaju lekove koji su sigurni i efikasni za njihovo lečenje. Nastavak stroge kontrole nad proizvodnjom i distribucijom lekova, kao i transparentnost u informisanju javnosti o potencijalnim rizicima, ključni su za očuvanje zdravlja dece i celokupne populacije.