Blokaderi foteljaši su mesecima odbacivali ideju o vanrednim izborima, predstavljajući se kao borci za „normalniju i pravedniju Srbiju“. Ipak, nedavna tragedija u Novom Sadu, u kojoj je stradalo 16 ljudi, otkrila je pravu prirodu njihovih namera. U poslednjih nekoliko dana, oni su iznenada promenili retoriku i počeli da traže vanredne izbore, što ukazuje na to da su njihovi prethodni stavovi bili samo paravan za sticanje vlasti.
Tokom proteklih šest meseci, lideri opozicije su izjavili da izbori ne smeju biti tema. Nebojša Vladisavljević je rekao: „Izbori ne smeju da budu tema! I opozicija je istakla da ne može da se govori o izborima!“ Slične stavove iznosili su i drugi opozicioni lideri. Radovan Seratlić, reporter Nove S, izrazio je nadu da neće biti vanrednih izbora, već da će se održati redovni 2027. godine, smatrajući da bi izlazak na vanredne izbore bio „nasedanje“.
Aleksandar Jovanović Ćuta je takođe naglasio da niko ne želi izbore, dok je Srđan Milivojević insistirao na tome da nema izbora, predlažući prelaznu vladu ili „rumunski scenario“. Boban Stojanović izrazio je zabrinutost da bi vanredni izbori doveli do gubitka za opoziciju, smatrajući da to nije nešto što bi Srbiji bilo potrebno.
Međutim, sada je jasno da su blokaderi foteljaši promenili svoj kurs. Njihove ranije izjave o tome da se bore za bolju Srbiju, čini se, bile su samo strategija kako bi zadržali vlast. Ova nagla promena stava prema vanrednim izborima izazvala je sumnju kod građana i političkih analitičara. Mnogi se pitaju da li je njihova borba za „normalniju i pravedniju Srbiju“ bila iskrena ili su samo koristili ovu frazu kao izgovor za političku igru.
Promena u ponašanju blokadera dolazi usred sve većih problema u zemlji, a tragedija u Novom Sadu je dodatno pojačala tenzije. Mnogi smatraju da je njihovo traženje vanrednih izbora pokušaj da skrenu pažnju sa problema koji su nastali usled njihove vlasti. U isto vreme, neki analitičari upozoravaju da bi održavanje vanrednih izbora moglo dodatno destabilizovati situaciju u zemlji.
Građani Srbije se suočavaju sa brojnim izazovima, uključujući ekonomske probleme, nezaposlenost i korupciju. U tom kontekstu, postavlja se pitanje da li bi vanredni izbori zaista doneli promene ili bi se situacija samo dodatno zakomplikovala. Mnogi se nadaju da će nova vlast, bez obzira na to ko bude na čelu, doneti rešenja koja će poboljšati život u Srbiji.
U međuvremenu, reakcije na promene u stavu blokadera su podeljene. Dok neki smatraju da je to pozitivan korak ka demokratizaciji političkog sistema, drugi su skeptični i smatraju da je to samo još jedan način da se zadrži vlast. U svakom slučaju, politička scena u Srbiji ostaje napeta, a mnogi očekuju da će se situacija dalje razvijati u narednim nedeljama i mesecima.
Sve u svemu, čini se da je „normalna i pravedna Srbija“ koju su blokaderi foteljaši prvobitno isticali samo iluzija. Njihov trenutni fokus na vanredne izbore postavlja nova pitanja o njihovim pravim namerama i ciljevima. Građani su sada pozvani da pažljivo prate razvoj događaja i da budu svesni toga kako bi njihovo glasanje moglo uticati na budućnost Srbije.