Kako izvaditi pasoš ako su svi termini na eUpravi popunjeni: Ove cake morate da znate

Milan Petrović avatar

Iako jun još nije ni počeo, mnogi građani Srbije već se pripremaju za godišnje odmore, što se može primetiti po dugim redovima ispred policijskih stanica u Beogradu. Kako su iz Uprave za upravne poslove saopštili, prvi slobodni termin za podnošenje zahteva za izdavanje ličnih dokumenata je 10. jun u 8 časova, a svi raniji termini su već popunjeni. U međuvremenu, građani mogu da zakažu termin za pasoš u bilo kojoj beogradskoj opštini, ne samo u onoj u kojoj imaju prebivalište, što predstavlja korisnu informaciju za one kojima je pasoš hitno potreban.

Zakazivanje termina za vađenje pasoša može se obaviti preko eUprave, gde je potrebno kreirati nalog. Međutim, ukoliko su svi termini već zauzeti, građani mogu da posete policijske stanice koje ne pružaju mogućnost elektronskog zakazivanja. U ovom slučaju, važno je napomenuti da policijske stanice u opštinama kao što su Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin ne omogućavaju elektronsko zakazivanje, pa se građani mogu osloniti na sreću i otići direktno u te stanice.

Cene za izdavanje pasoša variraju u zavisnosti od hitnosti i važenja stare dokumentacije. Ako pasoš važi manje od šest meseci, taksa iznosi 3.600 dinara, dok je za pasoš koji važi više od šest meseci taksa 4.200 dinara. U slučaju gubitka pasoša, potrebno je platiti dodatnih 900 dinara. Za hitno vađenje pasoša, taksa iznosi 5.000 dinara, što rezultira ukupnim troškom od 8.600 dinara ili 9.200 dinara, zavisno od važenja starog pasoša.

Važno je napomenuti i da su cene izrade pasoša za decu iste kao i za odrasle. Odrasli pasoši važe 10 godina, dok dečiji pasoši imaju kraće rokove važenja. Deci uzrasta od 14 godina izdaje se pasoš koji važi 10 godina, dok dečiji pasoši za uzrast od 4 do 14 godina važe 5 godina, a za decu mlađu od 4 godine važe 3 godine.

Za vađenje pasoša, građani su obavezni da lično podnesu zahtev u policijskoj stanici ili upravi prema mestu prebivališta. Potrebna dokumentacija uključuje važeću ličnu kartu, pasoš koji je istekao ili ne može služiti svojoj nameni, kao i dokaz o uplaćenoj taksi. U slučaju hitnosti, potrebno je priložiti dodatne dokaze. Uverenja kao što su uverenje o državljanstvu ili izvod iz matične knjige pribavljaju se po službenoj dužnosti.

U slučaju razvedenih roditelja, zahtev za pasoš podnosi roditelj koji ima starateljstvo nad detetom, uz potrebnu pravosnažnu presudu o razvodu. U slučaju zajedničkog starateljstva, jedan roditelj može podneti zahtev uz saglasnost drugog roditelja. Pasoš se može izdati bez saglasnosti drugog roditelja samo u specifičnim pravnim slučajevima, kao što su smrt jednog roditelja ili nepoznato prebivalište.

Kada je reč o putovanjima, pasoš mora biti važeći najmanje 3 meseca nakon planiranog datuma povratka iz zemalja Šengenskog prostora, dok za određene destinacije kao što su Turska ili Egipat, pasoš mora biti važeći najmanje 6 meseci. Građani Srbije mogu putovati u Crnu Goru, Severnu Makedoniju i Republiku Srpsku samo sa važećom ličnom kartom.

Nakon podnošenja zahteva, građani će morati da sačekaju do 30 dana za izradu pasoša, ali u praksi, ovaj period je često kraći. Kada pasoš bude spreman, potrebno je lično doći po njega uz važeću ličnu kartu i stari pasoš kako bi se on poništio. Preuzimanje pasoša ne može se zakazati, već je potrebno doći lično i čekati.

Milan Petrović avatar