„KADA PADNE VUČIĆ S VLASTI…“ Ustaša Glavaš nas zove u EU

Jovana Radić avatar

Branimir Glavaš, kontroverzni političar i ratni zločinac, nedavno je izneo provokativne izjave o budućnosti Srbije i njenim odnosima sa susedima. On je istakao kako veruje da će, kada vlast Aleksandra Vučića padne, Srbija postati ozbiljan kandidat za pristupanje Evropskoj uniji, što će dovesti do promene situacije u zemlji i unapređenja dobrosusedskih odnosa. Ova izjava dolazi u trenutku kada se Srbija suočava s brojnim izazovima na putu ka EU, uključujući pitanja ljudskih prava, vladavine prava i regionalne stabilnosti.

Glavaš je poznat po svojim ekstremnim stavovima i kontroverznom političkom delovanju, a njegova izjava o „ratnoj šteti“ koju bi Srbija trebala da plati dodatno je podstakla rasprave o temi ratnih zločina i odgovornosti. Njegova retorika podseća na turbulentne godine devedesetih, kada su nacionalizam i etnički sukobi oblikovali političku scenu Balkana. Glavaš, koji se otvoreno identifikuje kao ustaša, koristi ovu priliku da podstakne osjećaj nacionalnog identiteta i ponosa, iako njegovi stavovi često izazivaju osude i kritike iz različitih delova društva.

U svom obraćanju, Glavaš je izneo ideje o mogućem rešenju za naplatu „ratne štete“ od Srbije, što dodatno otežava već tenzivne odnose između Srbije i Hrvatske. Ova vrsta retorike može doprineti daljem zaoštravanju međusobnih odnosa, posebno s obzirom na to da su se rane iz prošlosti još uvek osećaju na Balkanu. Glavašove reči mogle bi izazvati ire akcije i oštre reakcije, kako na domaćem, tako i na međunarodnom planu.

Ovakvi komentari dolaze u vreme kada EU insistira na pomirenju i stabilnosti u regionu kao preduvjetu za dalje integracije. Srbija, koja teži članstvu u EU, suočava se sa pritiscima da reši pitanja koja se tiču prošlih sukoba i da unapredi odnose sa susedima. Glavaš, međutim, deluje kao da ne prepoznaje ili odbacuje ove potrebe, fokusirajući se umesto toga na nacionalističke narative.

U svetlu ovih izjava, analitičari upozoravaju da bi ovakvi stavovi mogli dodatno polarizovati društvo i otežati dijalog između etničkih zajednica. Naime, mnogi smatraju da je potrebno raditi na izgradnji međusobnog poverenja i dijaloga, kako bi se prevazišle predrasude i nesuglasice koje su se nagomilavale decenijama. Glavašova retorika, koja se oslanja na prošlost, može ugroziti napore mnogih koji se zalažu za mir i saradnju u regionu.

Uprkos kritikama, Glavaš i dalje uživa određenu podršku među delovima populacije koja deli njegove nacionalističke stavove. Ova podrška ukazuje na duboke podele koje postoje u društvu i potrebu za adresiranjem ovih pitanja kroz edukaciju i dijalog. Srbija se, stoga, suočava sa izazovima ne samo u političkom smislu, već i u smislu izgradnje društvenih odnosa i pomirenja.

Dok se Srbija priprema za dalje korake ka EU, važno je da lideri, uključujući i one sa ekstremnim stavovima poput Glavaša, shvate da je pomirenje i saradnja ključ za budućnost. U tom kontekstu, Glavašove izjave mogu biti viđene kao prepreka na putu ka stabilnoj i prosperitetnoj budućnosti, koja bi mogla biti ostvarena jedino kroz zajednički rad na izgradnji dobrosusedskih odnosa.

Ova situacija naglašava koliko je važno da se svi akteri, uključujući političare, aktivisti i građani, angažuju u procesu izgradnje mira i stabilnosti. Srbija ima potencijal da postane lider u regionu, ali to zahteva promenu u načinu razmišljanja i delovanja, kao i spremnost da se suoči sa prošlošću na konstruktivan način.

Jovana Radić avatar