Jedna reč zaustavlja nekoga ko ne prestaje da priča

Milan Petrović avatar

Da li ste ikada bili na poslovnom sastanku ili društvenom okupljanju gde je jedna osoba dominirala razgovorom? Ova situacija može biti izuzetno frustrirajuća, posebno kada imate nešto važno da kažete. Džesika Čen, globalni ekspert za komunikaciju, ističe u svojoj knjizi „Pametno, a ne glasno: Kako da vas primete na poslu iz pravih razloga“ da je važno da se oglasite, naročito ako imate korisne informacije koje mogu doprineti razgovoru.

Prvi korak ka uspešnoj komunikaciji je promena načina razmišljanja. Prekidanje nekoga ne treba da smatrate kao nepoštovanje; umesto toga, shvatite da ste deo razgovora i da su vaše misli jednako važne kao i tuđe. Kada promenite svoj stav, fokusirajte se na to kako se uključiti u razgovor.

Jedan od najefikasnijih načina da se uključite je da prvo izgovorite ime osobe koju prekidate. Istraživanja pokazuju da kada čujemo svoje ime, naš mozak reaguje i instinktivno pravimo pauzu da bismo se usredsredili na promenu u razgovoru. Izgovaranje imena jasno i ljubazno pokazuje samopouzdanje, a istovremeno ne deluje napadno.

Nakon što ste se uključili, važno je priznati ono što je prethodno rečeno i preusmeriti razgovor na ono o čemu želite da govorite. Pokažite da sarađujete i da želite da proširite ideju druge osobe. Ljudi vole da se osećaju saslušano, što pomaže da razgovor teče prirodno. Na primer, možete reći: „Jelena, čuo sam šta si rekla o zabrinutosti klijenta, i to me podsetilo na pristup koji smo koristili kod jednog drugog klijenta pre par godina…“

Ako niste sigurni kako da se uključite, možete koristiti jednostavnu rečenicu kao: „[Ime], mogu li se samo na brzinu uključiti? Volela bih da otvorimo razgovor…“ To može olakšati situaciju i omogućiti vam da doprinosite diskusiji.

U slučaju da vas neko ignoriše uprkos vašem ljubaznom uključivanju, važno je biti direktan. Na primer, možete reći: „Sale, cenim tvoje mišljenje, ali voleo bih da damo priliku i drugima da se uključe. Da li ti je u redu da otvorimo razgovor?“ Ovaj pristup pokazuje vašu odlučnost, ali i poštovanje prema mišljenju drugih.

Na kraju, cilj je stvoriti okruženje u kojem se svi osećaju slobodno da govore. Govoriti ne mora značiti biti glasan ili napadan – dovoljno je biti nameran i promišljen. Ako primetite da neko dominira razgovorom, možete se oglasiti na taktičan, ljubazan, ali čvrst način. Ovaj pristup će sigurno biti cenjen od strane ostalih učesnika, koji možda osećaju istu frustraciju.

U zaključku, komunikacija je ključna veština koja može značajno uticati na uspeh u poslovnom i društvenom okruženju. Primenom ovih saveta, možete poboljšati svoju sposobnost da se uključite u razgovore i doprinosite diskusiji na konstruktivan način. Važno je imati na umu da su svi glasovi vredni i da je svaki doprinos važan za postizanje zajedničkih ciljeva.

Milan Petrović avatar