Izložba „Olivera Marković na sceni Narodnog pozorišta“, koja se otvara 5. maja u 18 časova u Muzeju Narodnog pozorišta u Beogradu, posvećena je stogodišnjici rođenja jedne od najomiljenijih glumica našeg pozorišta. Autorka izložbe, Mirjana Odavić, zajedno sa dizajnerom Jovanom Tarbukom, priredila je katalog koji prati ovu manifestaciju. Olivera Marković, rođena 3. maja 1925. godine u Beogradu, ostavila je neizbrisiv trag na srpskoj pozorišnoj sceni kroz svoju izuzetnu karijeru i bogat glumački opus.
Od najranijeg detinjstva, Olivera je gajila ljubav prema teatru. Tokom okupacije, sa grupom vršnjaka, počela je da priprema predstave, čime je pokazala svoju strast prema umetnosti. Njena glumačka karijera započela je 1945. godine kada je snimila svoj prvi igrani film „U planinama Jugoslavije“. Tri godine kasnije, postaje student prve generacije Pozorišne akademije, u klasi poznatog profesora Mate Miloševića.
Olivera je svoje prve profesionalne korake napravila kao članica Beogradskog dramskog pozorišta, a kasnije se pridružila Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu. Godine 1967. prelazi u Narodno pozorište u Beogradu, gde ostaje sve do penzionisanja 1989. godine. Na sceni nacionalnog teatra ostvarila je impresivnih 36 uloga, tumačeći likove iz klasičnih i modernih dela, uključujući Darju u „Tihom Donu“, Mašu u Tolstojevom „Živom lešu“, i mnoge druge.
Njena glumačka snaga leži u sposobnosti da zrači sa scene i da publiku uveri u emocije koje prenosi. Olivera je bila umetnica koja je znala da saoseća sa ljudima, a njena sposobnost da interpretira različite karaktere učinila je da bude miljenica kako publike, tako i kritike. Njena karizma i skromnost doprineli su da postane simbol umetnosti u Srbiji.
Uloga Olivera Marković u pozorištu nije se ograničavala samo na Narodno pozorište. Ona je ostvarila više od sto uloga širom bivše Jugoslavije, što njen opus čini jednim od najbogatijih i najraznovrsnijih u domaćem pozorištu. Njene uloge obuhvataju širok spektar likova, od komedije do tragedije, potvrđujući njenu svestranost i talent.
Na sceni, Olivera je tumačila likove iz dela velikih klasika kao što su Gogolj, Čehov, Breht i mnogi drugi, ali i savremenih autora. Uloga Majke Hrabrosti u Brehtovom delu i Živka ministarke u Nušićevom komadu samo su neki od njenih istaknutih trenutaka na sceni. Njena sposobnost da unese duboku emocionalnu složenost u svaki lik koji tumači čini je nezaboravnom.
Izložba u Muzeju Narodnog pozorišta ima za cilj da prikaže bogatstvo njenog stvaralaštva, kao i da podseti posetioce na značaj koji je Olivera Marković imala za razvoj srpskog pozorišta. Ova manifestacija ne samo da slavi njen rad, već i inspiriše nove generacije glumaca da se posvete umetnosti i nastave njen put.
S obzirom na njen doprinos pozorištu, izložba će obuhvatiti i dokumentaciju, fotografije i druge materijale koji osvetljavaju njen život i karijeru. Očekuje se da će izložba privući pažnju ljubitelja pozorišta, kao i onih koji žele da se upoznaju sa radom jedne od najznačajnijih figura srpske kulture.
Olivera Marković ostaje simbol snage i strasti u pozorištu, a njena umetnička ostavština će nastaviti da inspiriše i pokreće nove talente u svetu pozorišne umetnosti. U godini kada se obeležava stogodišnjica njenog rođenja, važno je prisetiti se njenog doprinosa i uticaja koji je imala na mnoge generacije, kao i na razvoj srpske pozorišne scene. Izložba će pružiti jedinstvenu priliku da se ponovo doživi čarolija njene umetnosti i da se odaje počast njenom nezaboravnom nasleđu.