Aleksandar iz Čačka nedavno je doživeo neprijatno iskustvo na graničnom prelazu Gostun, gde je sa svojom porodicom proveo čak 13 sati čekajući da pređe granicu zbog neplaćene saobraćajne kazne. Kazna u iznosu od 5.000 dinara, koja mu nikada nije stigla na adresu, rezultat je prekršaja snimljenog kamerom. Ovaj incident, iako se dogodio prošle godine, može poslužiti kao upozorenje svima koji planiraju putovanje van Srbije.
Kada je Aleksandar stigao na granični prelaz u 20 časova, suočio se sa graničarima koji su mu saopštili da ima neplaćenu kaznu. Iako je bio zbunjen, pretpostavio je da se radi o nečemu što je možda zaboravio. Odmah je ponudio da plati kaznu, smatrajući da će to biti lako rešenje. Međutim, usledila je prava agonija. Graničari su ga zamolili da sačeka dok provere informacije, što se produžilo do 1 sat posle ponoći. Tada su ga prebacili u zasebnu jedinicu na graničnom prelazu, dok je njegova žena i dvoje male dece ostalo parkirano u automobilu.
U međuvremenu, deca su počela da plaču, uznemirena situacijom, jer nisu razumela šta se dešava. Aleksandar je bio zabrinut jer nije imao mogućnost da im pruži hranu ili vodu, a ni naznaka nije bilo da će ih pustiti da pređu granicu. Tokom ovog perioda, on je pokušavao da stupi u kontakt sa relevantnim institucijama kako bi situaciju razjasnio.
Kazna koju je dobio bila je zabeležena u Požegi, a Aleksandar nije mogao da se seti konkretnog prekršaja. Njegovi pokušaji da reši situaciju elektronskim plaćanjem kazne nisu bili dovoljni da odmah pređe granicu, jer su graničari čekali potvrdu iz Požege. Čak su mu savetovali da se vrati u Požegu, plati kaznu i ponovo dođe ujutru sa potvrdom o uplati da bi mogao da napusti zemlju.
Kako se situacija otegnula, Aleksandar je odlučio da ujutru kontaktira sudiju iz Požege. Kada je sudija čula za njegov slučaj, bila je šokirana što se radi o kazni od 5.000 dinara, te je uspela da elektronski poništi kaznu jer je Aleksandar prethodno uplatio iznos. Iako je konačno mogao da pređe granicu nakon 13 sati čekanja, deca su bila bez hrane i vode, a celokupna situacija ostavila je dubok trag na porodicu.
Aleksandar ističe da su graničari bili korektni prema njemu i njegovoj porodici, s obzirom na to da ni oni nisu znali kako da reše situaciju. Njihova neizvesnost i stres tokom ovog dugog čekanja bili su neizmerni, ali su na kraju uspeli da stignu na more. U razgovoru za medije, Aleksandar se obratio svim građanima da obavezno provere svoje neplaćene kazne pre nego što krenu na putovanje, kako bi izbegli slične neugodnosti.
Ova priča može poslužiti kao važan podsticaj za sve vozače da budu pažljivi i da se informišu o svojim obavezama pre nego što krenu na letovanje. Bez obzira na to koliko sitna kazna delovala, može dovesti do ozbiljnih problema na granici, što je Aleksandar nažalost iskusio na vlastitoj koži.