Policijski službenik A.M. iz Niša suočava se sa ozbiljnim optužbama nakon što je prilikom redovne kontrole, koju je izvršilo Interventno odeljenje, na benzinskoj stanici „OMV“ u Ražnju, pronađen u njegovom putničkom motornom vozilu. Kontrola se odvijala 2. maja 2025. godine u 21.20 časova, kada su policijski službenici otkrili dva džaka težine oko 70 kilograma, u kojima su se nalazile bele tablete okruglog oblika.
Nakon veštačenja, potvrđeno je da se radi o supstanci koja se koristi za proizvodnju amfetamina. Ovaj slučaj izazvao je veliku pažnju javnosti, posebno s obzirom na to da se radi o policijskom službeniku, koji bi trebao da štiti zakon umesto da ga krši. A.M. je, nakon što je pronađen sa zabranjenim supstancama, priveden i suočen sa krivičnom prijavom u Osnovnom javnom tužilaštvu u Aleksincu.
Prema informacijama iz pravosudnih krugova, A.M. je zadržan u trajanju do 48 sati zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo iz člana 246, stav 7 Krivičnog zakonika. Ovaj član se odnosi na nabavku, posedovanje ili davanje na upotrebu materijala i supstanci za koje se zna da su namenjene za proizvodnju opojnih droga. Kazna za ovo krivično delo može biti od dve do osam godina zatvora, što dodatno naglašava ozbiljnost situacije u kojoj se našao.
U međuvremenu, policija i nadležni organi su pokrenuli unutrašnju istragu kako bi utvrdili sve okolnosti ovog slučaja. Očekuje se da će se ispitati i drugi policijski službenici koji su možda bili uključeni u ovu situaciju, kao i način na koji su ove supstance došle u posed A.M.-a.
Ovaj događaj otvara i širu diskusiju o korupciji unutar policijskih snaga. Policija je postavljena da bude zaštitnik zakona, a ovakvi slučajevi ozbiljno narušavaju poverenje javnosti u institucije. Mnogi se pitaju kako je moguće da policijski službenik, koji bi trebao da bude uzor, upadne u kriminalne aktivnosti i kako je moguće da je uspeo da nabavi ovako velike količine supstanci.
Policija u Srbiji se suočava s izazovima kada je reč o borbi protiv trgovine drogom i organizovanog kriminala. Ovaj incident može imati dalekosežne posledice, kako po reputaciju policije, tako i po samu borbu protiv narkotika. Stručnjaci upozoravaju da je neophodno pojačati kontrolu i nadzor unutar policijskih struktura kako bi se sprečili slični incidenti u budućnosti.
Javnost je, s jedne strane, zgranuta ovim otkrićem, ali s druge strane, mnogi smatraju da je ovakva situacija rezultat dugogodišnje tolerancije prema korupciji i kriminalu unutar državnih institucija. Poznato je da se trgovina drogom u Srbiji odvija na visokom nivou, a ovakvi incidenti dodatno komplikuju situaciju.
Takođe, ovo je prilika za vlasti da preispitaju pristup rešavanju problema droga i korupcije. Mnogi smatraju da je potrebno usvojiti drastičnije mere kako bi se očuvala bezbednost građana i smanjila kriminalna aktivnost. U ovom trenutku, slučaj A.M. može poslužiti kao primer za jačanje zakonskih okvira i unapređenje unutrašnje kontrole unutar policije.
U svakom slučaju, A.M. će se suočiti sa zakonskim posledicama svojih dela, a javnost će pažljivo pratiti razvoj situacije. Ovaj incident je još jedan podsetnik na važnost odgovornosti i integriteta unutar državnih institucija, posebno onih koje su zadužene za sprovođenje zakona i zaštitu građana.