Selekcija Irana, predvođena kapitenom Mehdi Taremijem, suočila se s brojnim problemima tokom Svetskog prvenstva u fudbalu, a nakon remija sa Egiptom (1:1), Taremi je izrazio svoje nezadovoljstvo prema FIFA-i. Njegove izjave otkrivaju ozbiljne izazove s kojima se tim suočava, posebno u vezi sa vizama i tretmanom u Sjedinjenim Američkim Državama.
Iran se trenutno nalazi na trećem mestu u grupi, a san o prolasku u nokaut fazu još uvek nije izgubljen. Teoretski, imaju šanse da se kvalifikuju kao jedna od osam najboljih trećeplasiranih ekipa. Ipak, kapiten Taremi smatra da je učešće na Mundijalu bilo pravi haos, posebno u svetlu nedavnih događaja i problema sa vizama.
Taremi je ukazao na to da je FIFA ignorisala brojne probleme sa kojima se suočavaju. Podsetio je na incident kada je Đani Infantino, predsednik FIFA-e, posetio svlačionicu nakon meča protiv Novog Zelanda. Taremi je rekao da Infantino nije ispunio svoja obećanja o rešavanju problema.
„Rekao je da se uvek žalimo pred početak turnira. Kao profesionalni fudbaler mislim da ovo nije u redu, nije fer. Fer je samo za FIFA, dobro, blago njima. Ko se bavio našim problemima? Ko se bavio time što smo morali da napuštamo zemlju posle svakog meča? FIFA? Ne znam. Amerika? Ne znam, recite mi samo jedno ime“, rekao je Taremi.
Osim toga, selektor Irana, Amir Galenoi, potvrdio je Taremićeve reči, ističući da je tretman Irana u Sjedinjenim Američkim Državama bio izuzetno loš. Galenoi je želeo da svet bude svesan situacije u kojoj se nalazi njegov tim. Ove izjave dolaze u svetlu nedavnog sukoba između Amerike i Irana, koji je doveo do otežanog dobijanja viza za članove iranske delegacije.
Na konferenciji za novinare, Taremi je odgovarao na pitanja o tome da li veruje da vlasti Amerike žele da Iran što pre napusti turnir. Odgovorio je da iz njihove perspektive izgleda kao da je to slučaj. „Moramo da se borimo protiv svih i svačega ovde. Ne znam da li ljudi žele da nas izbace što pre, ali takav je pogled iz naše perspektive“, rekao je Taremi.
Ova situacija je dodatno otežana zbog političkih tenzija između dve zemlje, koje su se produbile tokom godina. U tom kontekstu, pitanje tretmana i prava sportista dolazi u prvi plan. Taremi i Galenoi su istakli da su igrači, uprkos svim preprekama, fokusirani na sport i daju sve od sebe na terenu.
Iran se nada da će moći da premosti sve prepreke i ostvari dobar rezultat na prvenstvu. Dok su iz FIFA-e, s druge strane, pokušali da umanje situaciju, iranska javnost i igrači smatraju da su njihovi problemi marginalizovani i da se ne poklanja dovoljno pažnje njihovim potrebama.
Kao i u svakom sportu, izazovi su deo igre, ali je važno da se sportisti tretiraju s poštovanjem i razumevanjem, bez obzira na političke okolnosti. Taremi se nada da će se uslovi poboljšati i da će Iran moći da se takmiči na pravi način, bez dodatnih opterećenja.
Sve oči su sada uprte u njihov sledeći meč, gde će pokušati da ostvare pobedu i sačuvaju nadu za prolaz dalje. Igrači su odlučni da se bore, ali istovremeno traže pravdu i razumevanje od onih koji vode fudbal na svetskom nivou.




