Državna sekretarka u Ministarstvu nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Marija Gnjatović je na panel diskusiji „Industrijski doktorati kao most između nauke i privrede“, koja se održava u okviru 67. Međunarodnog sajma tehnike i tehničkih dostignuća, naglasila važnost saradnje između naučnoistraživačkog sektora i privrede. Ova diskusija je imala za cilj da istakne kako povezivanje startapova i manjih kompanija sa istraživačima može postepeno unaprediti ovu saradnju.
Gnjatović je ukazala na to da je primena industrijskih doktorata kao novog modela doktorskih studija ključna jer direktno povezuje nauku sa industrijom. Ovaj model je važan za industriju, ali donosi i brojne benefite studentima, univerzitetima i kompanijama. Povezivanje akademskih i industrijskih resursa može stvoriti sinergiju koja će doprineti inovacijama i razvoju novih tehnologija.
Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija planira da nastavi sa razvojem i podrškom programa koji povezuju istraživače i privredu. Cilj ovih napora je jačanje inovacionog potencijala Srbije. U saopštenju ministarstva se naglašava da je cilj stvoriti efikasne kanale komunikacije i saradnje između akademske zajednice i industrije kako bi se zadovoljili zahtevi tržišta.
Na panelu su govorili i drugi stručnjaci iz oblasti nauke i industrije, uključujući dekanku Farmaceutskog fakulteta u Novom Sadu Natašu Jovanović Lješković, vanrednog profesora Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Mileta Žarkovića, i liderku za pristup tržištu i saradnju sa državnim organima kompanije „Takeda“. Lješković je istakla da studenti koji se obrazuju kroz industrijske doktorate stiču konkurentnost koja im omogućava uspešne karijere, kako u akademiji, tako i u industriji.
Žarković je dodao da je ključno uspostaviti jasne ugovore i obaveze između fakulteta i kompanija kako bi se ubrzao proces saradnje. Industrija često zahteva brza rešenja, dok naučni rad zahteva vreme i dubinsko istraživanje. Ova razlika u tempu rada može predstavljati izazov koji se mora prevazići kroz efikasnu komunikaciju i dogovor o zajedničkim ciljevima.
Tokom sajma, predstavljena je i izložbena postavka Vlade Srbije, organizovana od strane Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, pod nazivom „Igraj za čovečanstvo! Nauka za sve“. Slogan ovogodišnje postavke, „Inovacije menjaju svet“, naglašava važnost naučnog istraživanja i inovacija za globalni razvoj i napredak.
Ova panel diskusija i izložba su primeri kako se nauka i privreda mogu povezati u cilju stvaranja boljeg okruženja za inovacije. Uloga industrijskih doktorata i sličnih programa je da omoguće studentima sticanje praktičnih znanja i veština koje su potrebne za uspeh u modernom poslovnom svetu. Povezivanje obrazovanja i industrije može doprineti razvoju novih ideja, proizvoda i tehnologija koje će imati pozitivan uticaj na društvo i ekonomiju.
S obzirom na sve veći značaj inovacija u globalnom kontekstu, važno je da se ovakvi dialogi nastave, kako bi se stvorili čvrsti temelji za buduću saradnju između nauke i privrede. Očekuje se da će ovakvi modeli obrazovanja i saradnje doprineti jačanju konkurentnosti Srbije na međunarodnoj sceni, kao i unapređenju životnog standarda građana kroz inovacije i tehnološki napredak.
U zaključku, saradnja između nauke i privrede, kao i primena industrijskih doktorata, predstavljaju ključne aspekte razvoja inovacija i modernizacije u Srbiji. Ova sinergija može otvoriti vrata novim mogućnostima, kako za studente tako i za kompanije, čime se stvara održiv ekosistem koji podstiče rast i razvoj.