Zemun, nekada samostalan grad, danas predstavlja jedan od najautentičnijih delova Beograda. Njegovo šetalište uz Dunav, poznato kao Zemunski kej, jedno je od najlepših mesta u prestonici za šetnju, odmor i uživanje u prirodi, istoriji i gastronomiji. Bilo da dolazite sami, u paru ili sa porodicom, kej pruža jedinstven doživljaj uz obalu moćne reke.
Šetnja Zemunskim kejom je pravi doživljaj za sva čula. Duž celog šetališta prostire se pešačka i biciklistička staza, okružena prelepim drvoredima koji pružaju hlad tokom letnjih dana. Sa jedne strane se pruža mirna reka, dok su sa druge strane kafići, restorani, klupe, tereni za sport i igrališta za decu. Tokom šetnje, posetioci mogu videti brojne brodiće, labudove i patke, a leti i rekreativce na kajacima i SUP daskama. Ono što Kej čini posebnim jeste njegov ritam; ovde se dani ne mere satima, već koracima i zvukom talasa koji zapljuskuju obalu, što ga čini pogodnim za romantične izlaske ili tihe trenutke za razmišljanje.
Zemunski kej nije oduvek izgledao ovako kako ga danas poznajemo. U srednjem veku, Zemun je bio važna tačka na dunavskom trgovačkom putu, dok su tokom Austrougarske izgrađeni prvi pontonski dokovi. Pravi preporod Keja desio se u drugoj polovini 20. veka, kada su počele da se grade moderne staze, drvoredi i ugostiteljski objekti. Danas, kej je spoj prirodnog i urbanog, mesto koje čuva tragove burne prošlosti, ali i nudi udobnosti savremenog života.
Zemun ima bogatu i slojevitu istoriju, stariju čak i od Beograda. Njegova lokacija na ušću Save u Dunav bila je strateški značajna još u praistoriji. Prvi pisani tragovi o naselju datiraju iz rimskog perioda, kada je ovde postojala tvrđava Taurunum. Tokom srednjeg veka, Zemun se razvijao kao važno trgovačko naselje, smešteno na granici Osmanskog i Habzburškog carstva, što je doprinelo mešavini orijentalne i srednjoevropske arhitekture. Zemun je bio zaseban grad sve do 1934. godine, kada je priključen Beogradu, ali je i dalje sačuvao svoju posebnost i karakter malog grada.
Nakon lagane šetnje kejom, idealno je istražiti stari Zemun. Mreža kaldrmisanih ulica vodi ka Gardošu, gde se nalazi Kula Sibinjanin Janka, simbol Zemuna. Ova kula, sagrađena 1896. godine, nudi spektakularan pogled na Dunav, Novi Beograd i Beogradsku tvrđavu. U blizini se nalaze značajne crkve, poput Crkve Svetog Nikolaja, najstarije pravoslavne crkve u Beogradu, kao i Zemunski park, nekadašnje groblje koje je danas zeleni prostor za šetnju i odmor.
Zemun je mesto gde možete uživati u kafi na trgu i jesti kolače u starinskoj poslastičarnici, dok lokalci tiho razgovaraju o stvarima koje su se desile pre pedeset godina. Takođe, Zemun nudi bogatu gastronomsku scenu, sa restoranima poput „Šaran“, koji je simbol zemunske kuhinje, i „Amphora“, poznatim po modernom enterijeru i kreativnom jelovniku. Mesto poput „Salaš 011“ odiše domaćinskom atmosferom, dok „Marinero“ nudi savremeni pristup ribljim specijalitetima.
Zemun, kej i Dunav čine neraskidivu celinu, mesto gde se prošlost i sadašnjost susreću u najlepšem mogućem kadru. Bilo da tražite mir, kulturu, dobru hranu ili samo lepo mesto za šetnju, Zemunski kej nudi sve to, i još mnogo više. Dođite i otkrijte jedan od najlepših bisera Beograda, gde Dunav govori jezikom duše.