Svi oni koji su se plašili dodatnih gužvi na granicnim prelazima tokom letnje sezone, zbog uvođenja novog elektronskog sistema za beleženje ulaska i izlaska putnika, mogu da odahnu. Do kraja godine, putnici iz Srbije će i dalje prelaziti granice sa zemljama Evropske unije sa pečatom u pasošu, bez potrebe za dodatnim elektronskim zabeleškama. Naime, Evropski savet i Evropski parlament postigli su privremeni sporazum o postepenom uvođenju sistema elektronskog beleženja, ali još uvek nije definisan tačan datum početka primene ove procedure.
Ova nova procedura podrazumeva uzimanje i digitalno beleženje podataka iz pasoša, otisaka prstiju i snimaka lica putnika iz zemalja van EU koji putuju u članice EU. Međutim, ovaj sporazum je privremen i još uvek zahteva potvrdu od strane oba tela pre nego što bude formalno usvojen. Na taj način, nedavna uredba ne određuje konkretan datum za početak implementacije sistema, što će zavisiti od odluke Evropske komisije.
U Briselu ističu da će postepeno uvođenje sistema omogućiti državama članicama da iskoriste njegove bezbednosne prednosti, ali i da granične vlasti i saobraćajna industrija imaju više vremena da se prilagode. Dok jedni smatraju da će ovaj sistem olakšati prelazak granica, drugi upozoravaju da će pojačana procedura zahtevati dodatno vreme, posebno na drumskim prelazima. U skladu sa tim, donosioci zakona su se dogovorili da tokom prelaznog perioda, države članice mogu delimično ili potpuno obustaviti rad na elektronskom beleženju na određenim mestima kako bi izbegle dugotrajna čekanja.
Privremeni sporazum je, ipak, korak ka uvođenju elektronskog sistema na granicama EU, koja je već bila prolongirana zbog tehničke nespremnosti nekih članica, uključujući i veće države. Kako bi se prevazišle te prepreke, odlučeno je da se uvede postepeno usvajanje novog sistema upravljanja spoljnim granicama. Prema postignutom sporazumu, sistem će se uvoditi u fazama tokom šest meseci.
Tokom ovog faznog uvođenja, dinamika primene će biti sledeća: nakon prvog meseca, države članice će raditi na minimalnoj registraciji na 10% graničnih prelaza. U prvih 60 dana, EES može da se koristi bez biometrijskih funkcionalnosti. Nakon tri meseca, barem 35% prelaza mora biti elektronski registrovano. Potpuna registracija svih pojedinaca biće obavezna do kraja šestomesečnog perioda.
Tokom prelazne faze, putne isprave će i dalje biti ručno overavane, a carinici će nastaviti da stavljaju pečate u pasoše. Ova praksa bi trebala prestati nakon što se sistem u potpunosti implementira. Tomaš Sjemonjak, ministar unutrašnjih poslova Poljske, koja trenutno predsedava EU, izjavio je da je ovaj sporazum značajan korak za sigurnost granica, omogućavajući registraciju ulaska i izlaska državljana zemalja van EU.
S obzirom na sve navedeno, putnici iz Srbije mogu da putuju u zemlje EU bez dodatnih briga do kraja godine, uz postojeći sistem pečata u pasošima. Iako novi elektronski sistem donosi mogućnost unapređenja bezbednosti na granicama, njegovo uvođenje će se odvijati postepeno kako bi se izbegle gužve i problemi na prelazima. U međuvremenu, svi putnici biće u mogućnosti da uživaju u svojim letnjim putovanjima bez dodatnih komplikacija.
U narednim mesecima, pažnja će biti usmerena na dalji razvoj situacije i eventualne promene u procedurama koje će uslediti s implementacijom novog sistema. Granične vlasti će biti ključni akteri u ovom procesu, a očekivanja su da će se nova pravila primenjivati efikasno i sa što manje smetnji za putnike.