U nedelju popodne, grupa mladića koja se naziva „Vojnici Božiji“ izvršila je upad u pravoslavni hram Blagovesti Presvete Bogorodice u Nazaretu, što je izazvalo šok i ogorčenje među prisutnim vernicima. Napadači su, noseći zastave i uzvikujući slogane, provalili kapiju hrama, razvalili glavni ulaz te zvonili crkvenim zvonima, stvarajući atmosferu straha. Incident je zabeležen bezbednosnim kamerama i mobilnim telefonima vernika, a snimci su brzo obišli lokalne i regionalne medije.
Brza reakcija pravoslavne zajednice uključila je dolazak predsednika zajednice Nazareta, advokata Basema Asfura, protojereja Semana Badžalija i članova crkvenog saveta, koji su se suprotstavili napadačima i pozvali policiju. Snage bezbednosti su brzo intervenisale, ispraznivši prostor i privevši počinioce.
Napadači su izjavili vlastima da su želeli da „protestuju“ zbog terorističkog napada na hram Svetog Ilije u Damasku, koji se dogodio ranije. Ipak, pravoslavna zajednica je najoštrije osudila ovaj čin, naglašavajući da „nikakav protest ne može opravdati skrnavljenje svetinja“. Ova izjava odražava duboku zabrinutost zajednice zbog rasta nasilja i mržnje prema hrišćanima u regionu.
Monasi čuvari Groba Gospodnjeg i drugi ugledni predstavnici Crkve u Jerusalimu izrazili su zabrinutost zbog sve učestalijih napada na pravoslavne vernike na Bliskom Istoku. Oni su istakli da napad u Nazaretu nije izolovan, već deo šireg trenda nasilja koji uključuje i pritiske u Palestini i pretnje u Jordanu. Pravoslavlje, kako su naveli, nije samo simbol, već i svakodnevno svedočanstvo vere.
Patrijarh jerusalimski Teofil III je apelovao na međunarodnu zajednicu, ističući da se ovde iskušava suština vere i istorijskog prisustva hrišćanstva na Istoku. U svetlu ovih događaja, pravoslavna zajednica u Nazaretu odlučila je da se zaštiti pravnim putem. Podnela je zvaničnu prijavu, naglašavajući da će koristiti sva pravna sredstva kako bi zaštitila svoje svetinje i vernike.
U saopštenju su istakli: „Nećemo dozvoliti ponavljanje ovakvog huliganskog čina, kojim se pokušavaju nametnuti neprihvatljive ideje u naše društvo.“ Ova odluka dolazi usred rastućih verskih tenzija koje su izazvale snažne reakcije izraelskih lokalnih vlasti, koje su obećale pojačano obezbeđenje svih hramova.
Agencija Rojters ističe da je ovaj napad deo šireg talasa nasilja protiv hrišćanskih zajednica na Bliskom Istoku. Hrišćansko stanovništvo u Siriji, Iraku i Izraelu suočava se sa pritiscima bez presedana. Al Džezira u svojoj analizi povezuje ove napade sa lokalnim ekstremističkim mrežama koje deluju nekažnjeno, uz prećutnu podršku određenih struktura.
Patrijarhija Teofil je pozvao na molitvu i jedinstvo među pravoslavnim vernicima, upozoravajući da bi eskalacija sukoba mogla dovesti do oštećenja ili uništenja svetih mesta u Svetoj Zemlji. Pristup vernicima i sigurnost monaštva i sveštenstva već su ozbiljno ugroženi.
Monasi iz Jerusalima pozivaju na jači diplomatski pritisak Evropske unije, kao i na međunarodnu solidarnost. Sveti Sinod Jerusalimske patrijaršije poziva sav pravoslavni narod na molitvu, jedinstvo i odlučnost, poručujući da je njihova dužnost da čuvaju veru, slobodu i nasleđe pravoslavlja u Svetoj Zemlji.
S obzirom na trenutnu situaciju, očekuju se nove međunarodne reakcije u narednim danima. Monasi i crkveni velikodostojnici upozoravaju da „ćutanje predstavlja saučesništvo“ u ovim teškim vremenima, naglašavajući važnost zajedničkog delovanja i podrške kako bi se obezbedila sigurnost i očuvala vera pravoslavnih hrišćana u ovoj regiji.