Idit Ohel, majka izraelsko-srpskog državljanina Alona Ohela, kojeg Hamas drži kao taoca, najavila je put u Vašington kako bi apelovala na prekid rata u Pojasu Gaze i pozvala na oslobađanje svih zarobljenika. Njena poseta dolazi uoči sastanka premijera Izraela Benjamina Netanijahua sa predsednikom SAD Donaldom Trampom, koji je zakazan za ponedeljak u Beloj kući. Ohel je istakla važnost njenog putovanja, naglašavajući da želi da pogleda donosioce odluka u oči i da im prenese hitnost situacije. „Napredak u pregovorima i odgovor Hamasa su neophodni da bi se okončao košmar Alona i svih talaca“, rekla je ona.
Idit Ohel je osudila teške uslove u kojima se njen sin nalazi, ističući da je Alon teško povređen, izgubio je oko i ima ranu na glavi koja nije lečena. „Njegov život je u opasnosti. On je sam, u teškim i okrutnim uslovima“, izjavila je ona i dodala: „Ako sada ne spasimo Alona, kada ćemo?“ Ova emotivna izjava oslikava očaj roditelja koji se suočava s neizvesnošću i strahom za sudbinu svog deteta.
Hamas je oteo Alona Ohela 7. oktobra 2023. godine tokom muzičkog festivala Nova u Izraelu, kada je došlo do napada na festival. Ovaj događaj je izazvao široku osudu i zabrinutost za sudbinu taoaca, koji su postali simbol patnje i nesigurnosti koja vlada u regionu. Idit Ohel je naglasila da je sada vreme za najvažniju pobedu, a to je povratak njenog sina i drugih talaca.
Oslobođeni izraelski talac je govorio o Alonu, ističući da zna sve o njemu i njegovoj porodici, dok su drugi izveštaji ukazivali na teške povrede koje su neki taoci pretrpeli tokom zarobljeništva. Na primer, jedan državljanin Srbije se suočava s mogućnošću gubitka vida zbog gelera koji su mu ostali u oku, ramenu i ruci. Ove informacije dodatno naglašavaju brutalnost situacije i patećih pojedinaca koji su se našli u sukobu.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu je bio jasan u svojim izjavama, naglašavajući da Hamas neće ostati u Gazi osim „preko mene mrtvog“. Ove reči ukazuju na čvrst stav izraelske vlade prema Hamasu i želju da se preduzmu odlučne mere u cilju oslobađanja talaca i okončanja sukoba. Netanjahuov stav je deo šire strategije koja ima za cilj da se suprotstavi militantnim grupama u regionu, poput Hamasa i Hezbolaha, koji predstavljaju pretnju za nacionalnu bezbednost Izraela.
U međuvremenu, humanitarna situacija u Pojasu Gaze se pogoršava, sa sve većim brojem civila koji pate usled vojnog sukoba. Organizacije za ljudska prava upozoravaju na ozbiljne posledice rata, dok se međunarodna zajednica poziva na hitne mere kako bi se smanjila patnja civila. U ovom kontekstu, apel Idit Ohel na prekid rata i oslobađanje talaca dobija još veću težinu, s obzirom na to da se mnogi ljudi suočavaju s humanitarnom krizom.
Idit Ohel je postavila izazov međunarodnoj zajednici da reaguje i deluje, naglašavajući da je vreme za akciju kako bi se spasili životi i osigurao mir. Njena misija u Vašingtonu može biti ključna u skretanju pažnje na sudbinu talaca i potrebu za hitnim pregovorima. Ona veruje da će njen apel imati uticaja na donosioce odluka i da će ih podstaknuti da preduzmu korake ka oslobađanju svih zarobljenika.
U svetlu svih ovih događaja, jasno je da je situacija u regionu izuzetno složena i da zahteva pažljivo razmatranje svih strana. Oslobađanje Alona Ohela i drugih talaca ostaje prioritet, dok se širi poziv na mir i okončanje nasilja koje traje predugo.