Novi zakon o bezbednosti saobraćaja u Grčkoj donosi niz strožih kazni za prekršaje koji mogu dovesti do ozbiljnih saobraćajnih nesreća, kao što su vožnja pod uticajem alkohola, prekoračenje brzine, nevezivanje pojasa i nepropisno parkiranje na mestima rezervisanim za osobe sa invaliditetom. Ove novine, koje su predstavljene od strane Ministarstva saobraćaja i infrastrukture, imaju za cilj da poboljšaju bezbednost na putevima i smanje broj nesreća.
Kazne koje su uvedene su značajno povećane, a za određene prekršaje predviđaju se dodatne sankcije kao što su oduzimanje vozačke dozvole ili čak zatvorske kazne. Na primer, vožnja u rizičnim uslovima ili ignorisanje ključnih saobraćajnih pravila može rezultirati oštrim kaznama, uključujući novčane iznose koji mogu dospeti i do 2.000 evra za ponovljene prekršaje.
Prolazak kroz znak STOP ili crveno svetlo će se kažnjavati sa 700 evra i privremenim oduzimanjem dozvole na 30 dana. Nepropisno preticanje, naročito u situacijama kada je to posebno opasno, takođe će nositi kaznu od 700 evra i gubitak dozvole na mesec dana. Vožnja bez važeće dozvole ili prekoračenje brzine za više od 50 km/h takođe su kažnjivi sa 700 evra i privremenim oduzimanjem dozvole.
Jedan od najstrožih delova zakona odnosi se na vožnju pod dejstvom alkohola. Ako vozač ima od 0.80 do 1.10 g/l alkohola u krvi, kazna će iznositi 700 evra, a dozvola će biti oduzeta do 90 dana. U slučaju da vozač ima više od 1.10 g/l, kazna će biti 1.200 evra, a gubitak dozvole na 180 dana, uz mogućnost zatvorske kazne od najmanje dva meseca.
Zakon takođe predviđa drastične mere za ponovljene prekršaje u roku od 12 meseci. Na primer, vozač koji ponovo prekrši pravila vezana za alkohol, vožnju na crveno svetlo ili nepropisno parkiranje može biti kažnjen sa kaznom do 2.000 evra. U slučaju trećeg istog prekršaja u periodu od pet godina, vozač može ostati bez dozvole čak sedam godina.
Nepropisno parkiranje se smatra jednim od najčešćih prekršaja, a kazne za takvo ponašanje kreću se od 30 evra do oduzimanja dozvole na 30 dana, u zavisnosti od situacije. Na primer, parkiranje na pešačkom prelazu ili na mestu rezervisanom za osobe sa invaliditetom će doneti visoke kazne i dodatne sankcije.
Grčke vlasti su najavile da će ovaj zakon biti striktno primenjen uz nadzor Ministarstva za infrastrukturu i saobraćaj, kao i Ministarstva za zaštitu građana. Iako zakon još nije stupio na snagu, očekuje se da će konačna verzija biti usvojena u parlamentu u bliskoj budućnosti.
Ovaj zakon je deo šire inicijative grčkih vlasti da uvedu red u saobraćaj, unaprede bezbednost i poboljšaju kvalitet života građana. Javna rasprava o predloženim izmenama završena je u januaru, a sada se očekuje da će rigorozno sprovođenje zakona doprineti smanjenju broja saobraćajnih nesreća i povećanju svesti vozača o bezbednosti na putevima.
U svetlu ovih promena, vozači će morati da budu dodatno obazrivi i svesni novih pravila kako bi izbegli visoke kazne i moguće gubitke vozačke dozvole. Svaka vožnja zahteva odgovornost i poštovanje propisa, jer je cilj svih ovih mera očuvanje života i zdravlja svih učesnika u saobraćaju.