Grad Beograd jutros se suočio sa privremenim prekidom u gradskom prevozu zbog blokade u Glavnoj ulici u Zemunu. Kako je saopšteno iz Gradskog saobraćajnog preduzeća (GSP), ostali delovi grada funkcionišu u redovnom režimu, osim u pomenutoj ulici gde je saobraćaj gradskih autobusa trenutno obustavljen. GSP je potvrdio da je jutros došlo do manjih prekida u saobraćaju u Bulevaru kralja Aleksandra, ispred zgrade Pravnog fakulteta, ali je situacija brzo normalizovana.
Sinoć su vozila GSP-a povučena sa ulica Beograda u depoe zbog blokada na nekoliko raskrsnica. Više od 30 linija gradskog prevoza nije moglo da saobraća ni tokom prethodnog jutra, što je dovelo do dodatnih poteškoća za putnike. Ove blokade su rezultat akcija malih grupa studenata koji od nedelje uveče protestuju, uz podršku građana, zbog privođenja više studenata osumnjičenih za planiranje nasilne promene ustavnog uređenja. Ove akcije su takođe usmerene na pružanje podrške uhapšenima koji su učestvovali u nasilju nakon protesta koji su se održali 28. juna.
Blokade su se proširile i na druge delove Srbije, a studenti su izražavali nezadovoljstvo zbog situacije u kojoj se nalaze. Ovi protesti su izazvani osećajem nepravde i strahom od represije prema studentima i mladima u zemlji. Takođe, studenti su tražili da se obustave mere koje smatraju nepravednim i da se omogući sloboda okupljanja i izražavanja mišljenja.
U međuvremenu, iz GSP-a su apelovali na građane da budu strpljivi i da razumeju situaciju, dok se nadležne službe trude da reše problem i vrate saobraćaj u normalu. Mnogi putnici su se našli u nezgodnoj situaciji, a neki su morali da traže alternativne načine prevoza kako bi stigli do svojih odredišta.
S obzirom na trenutnu situaciju, GSP je u stalnom kontaktu sa policijom i drugim relevantnim institucijama kako bi se obezbedila sigurnost putnika i zaposlenih. Takođe, iz GSP-a su napomenuli da će nastaviti da prate situaciju i obaveštavaju javnost o eventualnim promenama u režimu saobraćaja.
Protesti i blokade su izazvali podeljena mišljenja među građanima. Dok neki podržavaju studente u njihovim zahtevima, drugi smatraju da ovakve akcije remete svakodnevni život i da bi trebalo da se traže drugačiji načini za izražavanje nezadovoljstva.
Na društvenim mrežama, situacija u Beogradu je postala tema brojnih rasprava, a korisnici dele svoja mišljenja o opravdanosti protesta i načinima na koje se studenti bore za svoja prava. Mnogi su istakli važnost solidarnosti i dijaloga između različitih društvenih grupacija kako bi se pronašla rešenja za probleme koji muče mlade ljude u Srbiji.
Kako se situacija razvija, očekuje se da će se protesti nastaviti, a organizatori su najavili nove akcije ukoliko njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. U međuvremenu, vlasti su pozvane da preispitaju svoje postupke prema studentima i mladima, kako bi se sprečilo dalje eskaliranje tenzija.
Građani Beograda i dalje prate situaciju u gradu, nadajući se da će se problemi brzo rešiti i da će se grad vratiti u normalan ritam života. GSP je najavio da će obaveštavati putnike o svim promenama u režimu saobraćaja i pozvao na razumevanje u ovim teškim trenucima.