Gradonačelnik Beograda, Aleksandar Šapić, ističe da je povećanje broja državnih vrtića jedino rešenje za problem rastućih cena privatnih obdaništa. Trenutno se u prestonici gradi osam predškolskih ustanova, ali to nije dovoljno, pa se najavljuje dalje proširenje kapaciteta državnih obdaništa. Boravak dece u državnim vrtićima je besplatan, ali Grad izdvaja 33.000 dinara mesečno po detetu za više od 58.000 mališana. Isti iznos subvencije dobijaju i deca koja pohađaju privatne vrtiće.
Posle povećanja subvencija Grada u septembru prošle godine, cene boravka dece u privatnim vrtićima su porasle. Šapić pita zašto udruženje privatnih vrtića ne donese odluku da neće povećati cene. U Beogradu je zaposleno oko 9.000 osoba koje brinu o mališanima u vrtićima, od kojih je više od 5.000 vaspitača. Nedostatak osoblja, a posebno kuvara, spremačica i servirki, je veći problem poslednjih godina.
Beograd ima 17 državnih predškolskih ustanova sa preko 300 objekata i preko 400 privatnih vrtića. Državne vrtiće pohađa preko 58.000 dece, dok je u privatne upisano oko 22.000 mališana. Šapić smatra da je povećanje kapaciteta državnih vrtića jedino rešenje, ali ističe da bi to moglo da dovede do problema sa zapošljavanjem, jer nema dovoljno kvalifikovanog osoblja.
Izmene gradske odluke su povećale subvencije za decu koja pohađaju privatne vrtiće na 33.000 dinara po detetu, s tim da roditelji plaćaju preostali iznos. Pre izmene, visina subvencije zavisila je od broja dana koje je dete provelo u vrtiću. Novim pravilima, svako dete će dobijati pun iznos subvencije, bez obzira na broj dana boravka u vrtiću.