Na svetskim berzama, cena brent nafte je tokom ove sedmice dostigla nivo od skoro 70 dolara po barelu. Međutim, nedeljni prosek fjučersa nafte za isporuku u septembru je otprilike pola dolara niži i gotovo identičan onom iz prethodnog perioda. Ovaj stabilan trend ukazuje na zasićenje tržišta, ali i na neizvesnost u globalnoj ekonomiji.
Na mediteranskom tržištu, cene goriva su ostale nepromenjene, pri čemu se cena benzina kreće oko 507 dolara po toni, dok ultraniskosumporni dizel iznosi 764 dolara za isporuku u julu. Ove cene ne utiču značajno na domaće tržište, jer su cene goriva u Srbiji regulisane.
U protekloj sedmici dolar je, prema dinaru, ojačao za oko 0,6%, što može imati posledice na cene goriva u Srbiji. Na osnovu trenutnih parametara, nadležni organi su odlučili da u narednih sedam dana bezolovni benzin BMB95 košta 179 dinara po litru, dok se evrodizel prodaje po ceni od 197 dinara po litru. U odnosu na prethodnu nedelju, i benzin i dizel su poskupeli za jedan dinar. Ova promena dolazi nakon perioda stabilnosti cena.
Za razliku od Hrvatske, gde je ukinuta uredba o maksimizaciji cena goriva, u Srbiji se cene goriva i dalje određuju na osnovu Uredbe o ograničenju cena, koja je na snazi od februara 2022. godine. Ova uredba se periodično produžava, a trenutno važi do kraja jula.
Cena goriva u Srbiji formira se na osnovu srednje veleprodajne cene koju utvrđuje Ministarstvo energetike i rudarstva. Ova cena se kalkuliše na osnovu prosečne veleprodajne cene u zemlji, uz dodatak odobrene maloprodajne marže i PDV-a. Važno je napomenuti da se pri formiranju veleprodajne cene ne uzima u obzir fabrička cena domaće rafinerije, već prosek kotacija cene određenog goriva na berzi za tržište Mediterana.
Ova praksa regulisanja cena goriva može dovesti do stabilnosti na tržištu, ali i do kritika zbog nedostatka fleksibilnosti i prilagođavanja na promene u globalnim cenama. U svetlu trenutnih ekonomskih kretanja, analitičari upozoravaju da bi prolećna sezona mogla doneti nove pritiske na cene goriva, s obzirom na povećanu potražnju i potencijalne poremećaje u snabdevanju.
S obzirom na sve ove faktore, korisnici u Srbiji će morati da prate razvoj situacije, jer promene u globalnim cenama nafte i dalje mogu uticati na troškove života i ekonomsku stabilnost u zemlji. Na kraju, tržišne sile, kao i vladina regulativa, igraju ključnu ulogu u određivanju cena goriva koje će građani plaćati na pumpama.