Goran Vasić, v.d. direktor Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, priznao je krivicu za ozbiljno krivično delo. U Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal, Vasić je potvrdio da je prekoračio svoja službena ovlašćenja i falsifikovao Predlog za donošenje odluke o prestanku svojstva kulturnog dobra za zgrade Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore te Ministarstva odbrane u Beogradu, smeštene u Ulici kneza Miloša. Tokom saslušanja, izneo je svoju odbranu i potvrdio izvršenje krivičnog dela koje mu se stavlja na teret.
Tužilaštvo je saopštilo da će sutra doneti odluku o predlogu za pritvor. Nakon sprovedene predistražne procedure, uz saradnju sa MUP-om Republike Srbije i drugim relevantnim institucijama, prikupljeni su dokazi koji ukazuju na osnovanu sumnju da je Vasić zloupotrebio službeni položaj i falsifikovao službenu ispravu. Ova dela su u sticaju, što dodatno otežava njegovu pravnu situaciju.
Vasić je, kako se sumnja, falsifikovao Predlog za donošenje odluke o prestanku svojstva kulturnog dobra, a zatim je taj predlog, koji nije bio sačinjen uz učešće stručnjaka iz konzervatorske struke, poslao Vladi Republike Srbije preko Ministarstva kulture. Ova odluka je imala ozbiljne posledice po kulturno nasleđe Srbije, jer je 14. novembra 2024. godine Vlada donela Odluku o prestanku svojstva kulturnog dobra za zgrade Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu, čime su te zgrade obrisane iz registra nepokretnih kulturnih dobara.
Prema informacijama iz saopštenja, Vasić je na taj način naneo značajnu štetu kulturnom nasleđu Republike Srbije, koje je, prema Ustavu i zakonima o kulturnom nasleđu, obavezan da čuva. Ova situacija izaziva zabrinutost zbog potencijalnog gubitka važnih kulturnih objekata i potrebu za strožim kontrolama i regulativama u oblasti zaštite kulturnog nasleđa.
Osim Vasića, u Beogradu su se nedavno dogodili i drugi incidenti koji su privukli pažnju javnosti. Dva slovačka razbojnika su terorisala Obrenovac, gde su izvršili niz krivičnih dela i probijali policijske blokade, a uhvaćeni su u trenutku kada su se najmanje nadali. Ovaj slučaj dodatno ukazuje na potrebu za efikasnijim merama bezbednosti i saradnjom između lokalnih i međunarodnih policijskih snaga.
Takođe, u Beogradu je došlo do saobraćajne nesreće koja je doprinela popodnevnom špicu, a izveštaji govore o povređenima. Slična situacija se dogodila i kod Kikinde, gde je automobil završio u jarku, a traktor je potpuno smrskan u težem sudaru. Ovi incidenti pokazuju kako saobraćajne nesreće mogu imati široke posledice na javni život i bezbednost građana.
Zbog svih ovih događaja, jasno je da su izazovi s kojima se suočava društvo u Srbiji višestruki, od pravosudnih skandala do problema sa bezbednošću na putevima. Potrebno je da se preduzmu ozbiljne mere kako bi se obezbedila zaštita kulturnog nasleđa i unapredila opšta bezbednost građana. U tom smislu, slučaj Gorana Vasića može poslužiti kao upozorenje i poziv na akciju za sve institucije i pojedince koji se bave očuvanjem kulturnih dobara i bezbednošću u društvu.
Osnaživanje pravnog okvira, kao i unapređenje procedura u vezi sa zaštitom kulturnog nasleđa, može pomoći u sprečavanju sličnih zloupotreba u budućnosti. Takođe, edukacija građana i povećana svest o značaju očuvanja kulturne baštine mogu doprineti zaštiti i očuvanju identiteta naroda. S obzirom na trenutne izazove, važno je da se svi sektori društva angažuju u borbi protiv korupcije i zloupotrebe ovlašćenja, kako bi se osigurao bolji život za sve građane.