Građani su u fokusu kada je reč o bezbednosti hrane, a ministar poljoprivrede Dragan Glamočić je na Poljoprivrednom sajmu najavio pojačanje nadzora nad hranom. Tokom konferencije „Bezbednost hrane – inspekcijski nadzor kao garant zdravlja potrošača“, ministar je istakao važnost informisanja potrošača o onome što jedu i najavio usvajanje novih pravila koja će poboljšati označavanje hrane.
Prema rečima ministra Glamočića, sve inspekcijske službe biće uključene u proces kontrole hrane. On je naveo da je jedan od najvećih problema sa kojim se suočavaju trgovci i potrošači dezinformacija u vezi sa deklarisanjem proizvoda. U narednoj nedelji očekuje se usvajanje uredbe koja će regulisati označavanje mlečnih proizvoda koji sadrže biljna ulja. „Proizvodi koji sadrže biljna ulja neće moći da se nalaze u istoj vitrini sa pravim mlečnim proizvodima. Na primer, sir koji sadrži palmino ulje ne može se zvati sirom“, rekao je ministar, naglašavajući potrebu za jasnoćom kako bi potrošači bili pravilno informisani.
Ministar je takođe najavio planove za označavanje mesnih proizvoda, kako bi potrošači imali uvid u starost mesa i rok trajanja. „Ne može biti isti status svakog mesa, i potrošač mora znati da li je meso proizvedeno u Srbiji ili inostranstvu“, dodao je on. Pored toga, najavio je i veći angažman državnih institucija na kontroli pesticida, pohvalivši rad inspekcijskih službi, posebno Veterinarske inspekcije koja je pokazala efikasnost i transparentnost.
Glamočić je istakao značaj integrisanog sistema upravljanja rizicima koji uključuje fitosanitarne, poljoprivredne i sanitarne inspekcije. Njegova poruka je da inspekcije ne treba da se fokusiraju samo na kažnjavanje, već i na edukaciju proizvođača i potrošača. „Prevencija i znanje su ključni za unapređenje sistema bezbednosti hrane“, naglasio je.
Ministar je takođe istakao pozitivne izvozničke rezultate Srbije, navodeći da je naša zemlja trenutno veći izvoznik hrane nego uvoznik. „Trenutno, 56 objekata ima dozvolu za izvoz u Evropsku uniju, 69 u Evroazijsku uniju, a više od 100 u CEFTA region“, rekao je on.
Najavio je jačanje uloge Nacionalne referentne laboratorije u Batajnici i pokretanje Centralne laboratorije za kontrolu kvaliteta mleka od januara 2026. godine. Rezultati laboratorije biće ključni za obračun premija i cena mleka, što će omogućiti transparentnost i motivisati proizvođače da unaprede kvalitet.
„Najkvalitetnije mleko će imati najbolju cenu i najveću premiju, što predstavlja pravičan sistem za sve“, zaključio je ministar Glamočić, naglašavajući potrebu za izgradnjom poverenja u sistem bezbednosti hrane.