Kompanija „Lokid Martin“, koja je simbol američke vojne moći, suočava se sa ozbiljnim finansijskim problemima koji su rezultirali gubicima koji izgledaju više kao ratna šteta nego kao uobičajeni poslovni troškovi. U drugom kvartalu godine, profit „Lokid Martina“ opao je za skoro 80 odsto, a kompanija je zabeležila gubitak od 1,6 milijardi dolara pre oporezivanja. Ovaj iznenađujući pad doveo je do pada akcija kompanije za 10,8 procenata na berzi u Njujorku, što je dodatno naglasilo ozbiljnost trenutne situacije.
Prema novoj projekciji, očekivana zarada po akciji za celu godinu iznosi oko 22 dolara, što je značajno smanjenje u odnosu na prethodnu prognozu od 27,30 dolara. Neto dobit u drugom kvartalu smanjena je na 342 miliona dolara, u poređenju sa 1,64 milijarde dolara u istom kvartalu prethodne godine. Prihodi su iznosili 18,2 milijarde dolara, što je gotovo na istom nivou kao u prethodnoj godini, ali je kompanija zabeležila i negativni slobodni novčani tok od 150 miliona dolara.
Najveći gubici nastali su zbog problema sa jednim poverljivim projektem u avio-diviziji, koji je rezultirao otpisom od 950 miliona dolara. Pored toga, „Lokid“ je pretrpeo gubitak od 57 miliona dolara na projektu za kanadsku vladu u vezi sa nabavkom helikoptera za pomorske snage. Izvršni direktor Džim Tajklet morao je da se brani pred analitičarima nakon niza pitanja o kontroli nad ugroženim programima, a otpis od 950 miliona dolara došao je nakon ranije evidentiranih 555 miliona dolara gubitaka na istom projektu.
Analitičar Nik Kaningem iz firme „Ejdžensi partners“ ističe da su ovakvi problemi tipični za odbrambenu industriju, gde je rast marginalan, a kompanije ove veličine često se suočavaju sa izazovima. U pokušaju da reši trenutnu krizu, Tajklet je naveo da je pojačao nadzor nad problematičnim programima, promenio revizorski tim i uključio stručnjake i više menadžere iz celokupne kompanije.
Iako su odbrambene firme profitirale od povećanja vojnih budžeta zapadnih zemalja kao reakcija na sukobe u Ukrajini i na Bliskom istoku, mnoge se bore sa inflacijom i rastućim troškovima koji utiču na stare ugovore sa fiksnim cenama. Robert Stalard iz „Vertikal risrč partners“ smatra da će ovi rezultati dodatno pogoršati već loše raspoloženje investitora. „Lokid“ se, prema njegovim rečima, nalazi „u gubitničkom nizu“, posebno nakon odlaska finansijskog direktora u konkurentski „Boing“ i gubitka unosnog ugovora za novu generaciju američkog stelth lovca.
Stalard takođe naglašava da ozbiljan manjak slobodnog novčanog toka dodatno zabrinjava i pokazuje operativne probleme unutar kompanije. Program borbenog aviona F-35, koji je jedan od ključnih proizvoda „Lokid Martina“, sada je pod sve većom lupom, posebno nakon što je Pentagon smanjio broj aviona koje planira da kupi u budžetu za 2026. godinu.
U svetlu ovih događaja, budućnost „Lokid Martina“ postaje neizvesna, a investitori su zabrinuti zbog mogućih daljih gubitaka. Kompanija će morati da preispita svoje strategije i operativne procedure kako bi se suočila sa trenutnim izazovima i obnovila poverenje investitora. U međuvremenu, stručnjaci iz industrije prate situaciju sa interesovanjem, s obzirom na to da bi problemi u ovoj kompaniji mogli imati šire posledice za celokupnu odbrambenu industriju.