Željko Marković, stručnjak za energetiku, istakao je da gas igra ključnu ulogu kao prelazni energent u globalnoj tranziciji ka održivijim izvorima energije. U svetlu trenutnih klimatskih promena i sve većih pritisaka na smanjenje emisije ugljen-dioksida, gas se često posmatra kao manje štetan alternativni izvor energije u poređenju sa tradicionalnim fosilnim gorivima kao što su ugalj i nafta.
Marković je objasnio da je korišćenje gasa u energetskom miksu deo šire strategije prelaska na obnovljive izvore energije. „Gas je efikasan i fleksibilan energent koji može brzo da reaguje na promene u potražnji i pomaže u stabilizaciji elektroenergetskih sistema, posebno kada se oslanjamo na obnovljive izvore koji su podložni varijacijama, kao što su vetar i solarna energija“, rekao je Marković.
## Uticaj gasa na energetsku tranziciju
Marković je naglasio da upotreba gasa može značajno smanjiti emisije CO2 u poređenju sa ugljem. Prema njegovim rečima, mnoge zemlje, uključujući i Srbiju, koriste gas kao prelazno rešenje dok se ne razviju kapaciteti za obnovljive izvore energije. „Gas može poslužiti kao most ka čistijoj budućnosti“, dodao je, ukazujući na važnost strateškog planiranja u energetskoj tranziciji.
Međutim, Marković je upozorio da je neophodno da se razviju i strategije za smanjenje zavisnosti od gasa, kao i da se investiraju u tehnologije za skladištenje energije i poboljšanje energetske efikasnosti. On je takođe naglasio važnost diversifikacije izvora snabdevanja gasom, kako bi se smanjili rizici koji proizlaze iz političkih i ekonomskih nestabilnosti.
## Budućnost energetskih resursa
Marković je istakao da je ključni izazov za budućnost energetskih resursa prelazak na održivije i čistije tehnologije. „Kombinacija gasa sa obnovljivim izvorima može doprineti smanjenju emisija, ali je važno da se dugoročno planira i razvija infrastruktura koja će podržati ovu tranziciju“, rekao je on.
On je takođe ukazao na potrebu za međunarodnom saradnjom u oblasti energetike, kako bi se postigla globalna stabilnost i sigurnost snabdevanja energijom. „Svi smo povezani u ovom procesu, i samo zajedničkim naporima možemo ostvariti ciljeve smanjenja emisija i prelaska na održive izvore energije“, poručio je Marković.
U zaključku, Marković je istakao da je trenutna energetska kriza prilika za ubrzanje tranzicije ka čistijim izvorima energije. „Moramo iskoristiti ovaj trenutak da preispitamo naše energetske strategije i postavimo temelje za održiviju budućnost“, naglasio je. Njegove reči osvetljavaju važnost pronalaženja ravnoteže između trenutnih potreba za energijom i dugoročnih ciljeva zaštite životne sredine.