Formirana Radna grupu za izradu Nacrta zakona o visokom obrazovanju, na čelu Dejan Vuk Stanković

Milan Petrović avatar

Vlada Srbije je na sednici održanoj 8. maja 2025. godine usvojila zaključak o formiranju Radne grupe koja će raditi na izradi Nacrta zakona o visokom obrazovanju. Na čelu ove grupe nalazi se ministar prosvete Dejan Vuk Stanković, dok je za zamenika imenovan Bela Balint, ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija. Radna grupa se sastoji od ukupno 20 članova koji će zajedno analizirati postojeće stanje i predložiti rešenja za unapređenje sistema visokog obrazovanja u Srbiji.

Jedan od glavnih zadataka Radne grupe biće analiza trenutnog stanja finansiranja i performansi visokog obrazovanja. Na osnovu ove analize, grupa će definisati prioritete i indikatore finansiranja, kao i predložiti mere koje će omogućiti uspostavljanje racionalnog i održivog modela finansiranja sistema visokog obrazovanja. Ovaj model će biti zasnovan na kvalitetu obrazovanja i fokusiran na potrebe studenata.

U saopštenju Vlade Srbije ističe se da je važno da se proces reforme visokog obrazovanja zasniva na sveobuhvatnoj analizi i konsultacijama sa relevantnim akterima u ovoj oblasti. Radna grupa će se fokusirati na identifikaciju ključnih problema i izazova sa kojima se suočava visoko obrazovanje, kako bi se razvila strategija koja će omogućiti njegov dalji razvoj i unapređenje.

Osim analize finansiranja, Radna grupa će raditi i na izradi Nacrta zakona koji će regulisati sve aspekte visokog obrazovanja. Očekuje se da će ovaj zakon doneti novine koje će doprineti većem kvalitetu obrazovanja i boljoj integraciji srpskog visokog obrazovanja u međunarodni kontekst.

Ministar Stanković je istakao da je cilj reforme visokog obrazovanja osnaživanje kapaciteta institucija, poboljšanje kvaliteta obrazovanja i jačanje saradnje između univerziteta, industrije i društva u celini. Kroz predložene mere, očekuje se da će se stvoriti uslovi za bolje usklađivanje obrazovnih programa sa potrebama tržišta rada, čime će se povećati zapošljivost mladih ljudi.

Vlada Srbije je svesna da je visoko obrazovanje ključni faktor za ekonomski razvoj i društveni napredak zemlje, te je zato prioritet uspostavljanje efikasnog i održivog sistema finansiranja. U tom smislu, Radna grupa će razmatrati različite modele finansiranja i predložiti rešenja koja će omogućiti institucijama visokog obrazovanja da efikasnije upravljaju svojim resursima.

Takođe, u okviru svojih aktivnosti, Radna grupa će se baviti i pitanjima studenata, njihovih prava i obaveza, kao i pitanjima kvaliteta obrazovanja. Očekuje se da će se kroz ovaj proces otvoriti dijalog sa studentima i akademskom zajednicom kako bi se čula njihova mišljenja i sugestije o predstojećim reformama.

U narednim mesecima, Radna grupa će organizovati niz sastanaka i konsultacija sa raznim zainteresovanim stranama, uključujući predstavnike univerziteta, stručnjake iz oblasti obrazovanja, kao i predstavnike privrede. Kroz ove aktivnosti, cilj je prikupiti što više informacija i ideja koje će doprineti izradi kvalitetnog Nacrta zakona.

Formiranje Radne grupe za izradu Nacrta zakona o visokom obrazovanju predstavlja značajan korak ka unapređenju obrazovnog sistema u Srbiji. Očekuje se da će rezultati rada ove grupe doneti pozitivne promene koje će se odraziti na kvalitet obrazovanja i život studenata.

Vlada Srbije će nastaviti da prati rad Radne grupe, sa ciljem da se obezbede uslovi za efikasno i kvalitetno obrazovanje koje će zadovoljiti potrebe savremenog društva. Ovaj proces reforme je veoma važan, i očekuje se da će doneti dugoročne benefite za celu zajednicu.

Milan Petrović avatar