Veštačka inteligencija (VI) je donela mnoge prednosti, ali je takođe stvorila nove mogućnosti za finansijske prevare, navode stručnjaci za visokotehnološki kriminal i informacione tehnologije. U intervjuu za RTS, Saša Živanović, stručnjak za visokotehnološki kriminal, istakao je da su najčešće mete prevara stariji građani, koji su često lakše zavarani sofisticiranim alatima za prevaru. Stefan Jančić, stručnjak za informacione tehnologije, dodaje da emocije igraju ključnu ulogu u prepoznavanju prevaranata.
Zbog napretka u tehnologiji, VI je postala toliko napredna da je teško razlikovati pravi glas od generisanog, što dodatno otežava situaciju. Stariji sugrađani su posebno ranjivi, jer se pojavila nova vrsta prevare koja koristi imitaciju glasova njihovih najbližih, obično tražeći hitne finansijske transfere zbog navodnih životnih opasnosti. U ovim situacijama, lažni pozivi izazivaju paniku i osećaj hitnosti, što može dovesti do brzih i nepromišljenih reakcija žrtava.
Živanović napominje da su prevare postale mnogo sofisticiranije, a „deepfake“ tehnologije omogućavaju prevarantima da kreiraju uvjerljive audio i video sadržaje. Ovi alati mogu imitirati različite tonove, emocije i čak pozadinsku buku, što dodatno otežava prepoznavanje prevare. On savetuje da, ako primite ovakav poziv, važno je ostati smiren, ne reagovati odmah i postaviti kontrolno pitanje kako biste potvrdili identitet osobe.
Jančić upozorava da je posebno važno informisati starije osobe o rizicima koje nosi upotreba VI, jer mogu imati problema sa prepoznavanjem nijansi u govoru, posebno ako imaju oštećen sluh. Preporučuje uspostavljanje porodičnih lozinki ili kontrolnih pitanja koja nisu dostupna na društvenim mrežama, kako bi se smanjio rizik od prevara.
Stručnjaci naglašavaju da je ključno ne objavljivati previše ličnih informacija na internetu, jer prevaranti često koriste ove podatke kako bi se predstavili kao bliske osobe. Ako dobijete sumnjiv poziv, najbolje je prekinuti vezu i neposredno kontaktirati osobu za koju mislite da je pozvala, kako biste potvrdili da je sve u redu.
U svetlu ovih informacija, važno je da građani budu oprezni i da se edukuju o načinima prepoznavanja prevara koje koriste veštačku inteligenciju. Prevaranti se oslanjaju na emocije i hitnost kako bi manipulirali svojim žrtvama, pa je ključno zadržati hladnu glavu i ne donositi brze odluke pod pritiskom. Samo s pravim informacijama i svesti o rizicima, građani mogu zaštititi sebe i svoje bližnje od ovih sofisticiranih prevara.