Poslanici Evropskog parlamenta su u utorak uveče raspravljali o izveštaju o Srbiji koji je predstavio izvestilac za Srbiju Tonino Picula. Ovaj izveštaj je usvojen od strane Odbora za spoljne poslove EP u aprilu. Tokom predstavljanja izveštaja, Picula je naglasio da će ukupni tempo pristupnih pregovora Srbije sa Evropskom unijom zavisiti od opipljivog napretka u osnovnim vrednostima kao što su vladavina prava, posvećenost zajedničkim evropskim pravima i vrednostima, kao i od usklađivanja sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU. Takođe je ukazao na važnost dijaloga između Beograda i Prištine, koji treba da se sprovodi u dobroj veri kako bi se obezbedio pravno obavezujući sporazum zasnovan na međusobnom priznanju.
Picula je istakao da je situacija u Srbiji veoma složena, posebno u poslednjih šest meseci. On je naglasio da bi Evropska unija trebalo da preuzme deo odgovornosti za trenutnu situaciju u zemlji. Ovo ukazuje na potrebu za aktivnijim angažovanjem EU u procesu reformi u Srbiji, kako bi se obezbedio napredak prema članstvu u Uniji.
Dijalog između Beograda i Prištine je ključni element koji EU postavlja kao uslov za napredak Srbije ka članstvu. Picula je podsetio da je postizanje pravno obavezujućeg sporazuma između Srbije i Kosova od suštinske važnosti za stabilnost regiona i za evropske integracije Srbije. Ovaj dijalog treba da bude zasnovan na principima međusobnog priznanja, što je dodatno naglašeno kao prioritet u izveštaju.
Osim toga, Picula je naglasio da je vladavina prava u Srbiji i dalje izazov, kao i da su potrebne dodatne reforme kako bi se obezbedila nezavisnost pravosuđa i jačanje institucija. On je istakao da je neophodno da se osigura pravo na slobodu medija i zaštita novinara, koji su često izloženi pritiscima i pretnjama.
U svom izlaganju, Picula je takođe ukazao na potrebu za borbom protiv korupcije, što ostaje jedan od glavnih izazova za Srbiju. Korupcija može da ometa napredak Srbije u pristupnim pregovorima sa EU, jer se od zemalja kandidata očekuje da pokažu posvećenost borbi protiv ovog problema. On je pozvao vlasti u Srbiji da preduzmu konkretne mere kako bi se poboljšala transparentnost i odgovornost u radu državnih institucija.
Kao deo izveštaja, Picula je takođe spomenuo pitanja ljudskih prava i zaštite manjinskih grupa u Srbiji. On je naglasio važnost poštovanja i zaštite prava svih građana, uključujući i manjinske zajednice, kao i potrebu za jačanjem društvene kohezije i tolerancije. Ovo je posebno važno u kontekstu multietničkog društva kakvo je Srbija, gde su različite kulture i tradicije prisutne.
Pored toga, Picula je ukazao na ekonomske izazove sa kojima se Srbija suočava, uključujući inflaciju i nezaposlenost. On je podsetio da je ekonomski razvoj ključan za stabilnost i prosperitet zemlje, kao i za jačanje pozicija Srbije u pregovorima sa EU. Potrebno je raditi na unapređenju investicione klime, podršci malim i srednjim preduzećima, kao i na diversifikaciji ekonomije.
Na kraju, Picula je naglasio da je Evropska unija spremna da pruži podršku Srbiji u njenim naporima da se reformiše i da se integriše u evropske strukture. Međutim, naglasio je da je potrebno da Srbija pokaže ozbiljnost i posvećenost u sprovođenju reformi i dijalogu sa susedima. Evropski parlament će nastaviti da prati razvoj situacije u Srbiji i da pruža podršku u procesu evropskih integracija.