Evropa ostaje bez kovanica? Ove zemlje planiraju da ih ukinu

Milan Petrović avatar

Centralne banke širom sveta već dugo vremena ukazuju na problem vezan za kovanice niske denominacije. Iako se ove kovanice i dalje proizvode, one se često ne vraćaju u opticaj, što predstavlja značajan izazov za monetarne sisteme. Ova situacija postavlja pitanje o efikasnosti korišćenja kovanica niske vrednosti i njihovog uticaja na ekonomiju.

U poslednjim godinama, s padom korišćenja gotovine, mnoge centralne banke su se suočile sa sve većim problemom viška kovanica niske denominacije. Naime, potrošači su se sve više okrećali digitalnim plaćanjima i kartičnim transakcijama, što je dovelo do smanjenja potražnje za fizičkim novcem. U tom kontekstu, mnoge kovanice su ostale u cirkulaciji, ali se ne vraćaju u banke ili u promet, što stvara dodatni pritisak na monetarne vlasti.

Prema izveštajima, centralne banke su upozorile na to da se kovanice niske vrednosti često nalaze u žepovima ili na dnu torbi, umesto da se vraćaju u opticaj. To dovodi do sve većeg broja neiskorišćenih kovanica koje su, s jedne strane, skupe za proizvodnju, a s druge strane, ne donose nikakvu ekonomsku korist. Takođe, proizvodnja ovih kovanica često zahteva značajne resurse, što dodatno komplikuje situaciju.

U nekim zemljama, kao što su Sjedinjene Američke Države i mnoge evropske države, razmatra se mogućnost smanjenja proizvodnje kovanica niske vrednosti ili čak njihovo ukidanje. Ekonomisti upozoravaju da bi takav potez mogao dovesti do problema, posebno za potrošače koji se oslanjaju na gotovinu. Uvođenje politike koja bi omogućila lakše vraćanje ovih kovanica u opticaj moglo bi biti jedno od rešenja.

S obzirom na sve veći trend digitalizacije, mnoge centralne banke razmatraju i alternativne oblike novčane politike, uključujući digitalne valute centralnih banaka (CBDC). Ove digitalne valute mogle bi zameniti fizičke kovanice i banknote, što bi moglo olakšati transakcije i smanjiti potrebu za proizvodnjom fizičkog novca. Međutim, prelazak na digitalne valute zahteva temeljne promene u načinu na koji se vrše finansijske transakcije, kao i u zakonodavstvu.

Iako se kovanice niske denominacije suočavaju sa sve većim izazovima, važno je napomenuti da one i dalje imaju svoju funkciju u društvu. Mnogi potrošači i dalje preferiraju korišćenje gotovine za male transakcije ili u situacijama kada je digitalno plaćanje nepraktično. Zbog toga je od suštinske važnosti pronaći ravnotežu između modernizacije monetarnog sistema i očuvanja funkcionalnosti fizičkog novca.

U zaključku, problem kovanica niske denominacije postaje sve relevantniji u svetlu globalnih promena u načinu plaćanja. Centralne banke će morati da pronađu rešenja koja će omogućiti efikasno korišćenje ovih kovanica ili razmotriti mogućnosti prelaska na digitalne valute kako bi se prilagodile novim ekonomskim tokovima.

Milan Petrović avatar