BLOKADERI foteljaši okupili su se ispred Ekonomskog fakulteta u Beogradu kako bi protestovali protiv početka onlajn nastave na toj ustanovi. Međutim, skup koji je bio pompezno najavljen pretvorio se u fijasko, a prisutni su se suočili sa manjkom podrške i slabim odzivom studenata.
Naime, protest je okupio samo mali broj studenata, što je izazvalo sumnju u ozbiljnost njihovih zahteva. Slike sa događaja jasno pokazuju da je okupljanje bilo daleko od onoga što su organizatori očekivali. U trenutku kada su se okupljali, na licu mesta nije bilo više od nekoliko desetina studenata, što je izazvalo podsmeh među prolaznicima i na društvenim mrežama.
Kritičari su ukazali na to da su blokaderi, umesto da privuku veliku masu, zapravo prikazali sliku razočaranja i nezadovoljstva među studentima. Mnogi su se pitali zašto se tako malo ljudi odazvalo ovom pozivu, te su se uveliko šuškale različite teorije o razlogu slabog odaziva. Neki su smatrali da je onlajn nastava postala neizbežna i da su studenti svesni prednosti koje ona donosi, dok su drugi ukazivali na to da je protest bio loše organizovan i da su zahtevi bili nejasni.
Budući da je onlajn nastava postala norma u obrazovanju, mnogi studenti su pokazali otpor prema ideji da se vrate na klasično učenje. Iako su organizatori pokušali da predstave onlajn nastavu kao nešto negativno, realnost je takva da je većina studenata provela duže vreme u onlajn okruženju i prilagodila se novim uslovima.
Reakcije na protest su bile podeljene. Dok su neki bili solidarni s blokaderima, drugi su ih kritikovali zbog nedostatka jasne strategije i ciljeva. „Ako već protestujete, bar budite organizovani i dajte ljudima razlog da vas podrže,“ rekao je jedan od prolaznika, koji je dodao da mu se čini da su protesti postali više o samome sebi nego o stvarnim problemima.
Na društvenim mrežama, situacija je dodatno eskalirala. Mnogi su se zabavljali na račun slabe posete i neorganizovanosti protesta, stvarajući memeove i postove koji su se brzo širili. „Protest protiv onlajn nastave, ali očigledno da je onlajn nastava pobedila i u organizaciji protesta,“ bio je jedan od popularnih komentara.
U međuvremenu, profesori i zaposleni na Ekonomskom fakultetu su se izjasnili o situaciji. Mnogi su istakli da je onlajn nastava omogućila nastavak obrazovanja tokom teških vremena pandemije i da su se, uprkos izazovima, trudili da studentima pruže kvalitetno obrazovanje. „Naša obaveza je da se prilagodimo novim okolnostima i da učinimo sve što je moguće kako bismo našim studentima obezbedili najbolje moguće iskustvo,“ rekao je jedan od profesora.
U svetlu svega što se dogodilo, postavlja se pitanje šta će biti sledeći korak za blokadere. Sa ovim neuspešnim protestom, mnogi se pitaju da li će nastaviti da se bore protiv onlajn nastave ili će se preusmeriti na druge strategije kako bi privukli pažnju na svoje zahteve. Da li će se okupljati ponovo ili će se povući u tišinu, ostaje da se vidi.
U svakom slučaju, jasno je da je onlajn nastava ovde da ostane, a studenti će morati da se prilagode novim uslovima obrazovanja. Dok se akademska zajednica prilagođava, važno je da se otvoreno razgovara o izazovima i prednostima koje donosi ovakav način učenja. Dialog između studenata, profesora i administracije je ključan za budućnost obrazovanja na Ekonomskom fakultetu i širom zemlje.