Evo koji sezonski poslovi su najtraženiji u Srbiji

Milan Petrović avatar

Dok mnogi planiraju letovanja i odmore, veliki broj građana Srbije koristi sezonu za dodatnu zaradu. Potražnja za sezonskim radnicima u Srbiji ove godine je velika, posebno u oblastima ugostiteljstva, turizma, poljoprivrede i građevine. Najveći broj oglasa za sezonske poslove objavljuje se u gradovima i turističkim mestima, poput Zlatibora, Vrnjačke Banje, Sokobanje, Palića i Srebrnog jezera, gde su potrebni konobari, kuvari, pomoćno osoblje, radnici u hotelima i na manifestacijama.

Plate variraju, ali se u proseku kreću između 70.000 i 120.000 dinara mesečno, u zavisnosti od iskustva i vrste posla. Za kuvarske pozicije sa iskustvom, zarada može dostići i do 180.000 dinara, a često su uključeni i smeštaj i ishrana. Zlatibor, kao jedna od najposećenijih domaćih destinacija, beleži najviše oglasa za sezonski angažman. Na lokacijama oko jezera, u restoranima i kafićima, svakodnevno se traže konobari, roštilj majstori, čistačice i pomoćni radnici.

U Vrnjačkoj Banji i Sokobanji situacija je slična – traži se osoblje za hotele, spa centre i organizaciju manifestacija. Domaći ugostitelji sve češće ističu da ne mogu da pronađu dovoljan broj radnika, pa angažuju i sezonce iz drugih krajeva Srbije. Paralelno s ugostiteljstvom, u jeku je i sezona berbe voća. U Šumadiji, Mačvi i okolini Arilja trenutno se najviše traže berači malina, kupina, borovnica i višanja. Dnevnica za ove poslove se kreće od 2.500 do 4.000 dinara, a u nekim slučajevima i više ako se plaća po učinku. Većina gazdinstava nudi smeštaj i obroke, pa su ove ponude posebno privlačne studentima i nezaposlenima iz drugih regiona.

Građevinski sezonski rad je takođe u porastu, naročito u većim gradovima gde se leti intenzivnije radi na adaptacijama, fasadama i održavanju objekata. Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac prednjače po broju oglasa za pomoćne građevinske radnike, zidare, molere i tesare. Zarade se kreću od 3.000 do 6.000 dinara dnevno, a pojedine firme nude dodatne bonuse ili isplate na nedeljnom nivou.

Interesantno je da se povećava i broj oglasa za sezonske administrativne poslove – poput promotera, anketara, hostesa na manifestacijama i festivalima, kao i radnika na punktovima za prodaju sladoleda, osveženja i suvenira u turističkim centrima. Za ove poslove, najviše se traže mladi, studenti i srednjoškolci tokom letnjeg raspusta.

Prema podacima sa vodećih sajtova za zapošljavanje, najviše sezonskih poslova trenutno se nudi na jugu i zapadu Srbije – u okolini Arilja, Ivanjice, Leskovca, ali i u centralnoj Srbiji, posebno u regionima oko Topole i Knića. U turizmu prednjače Zapadna i Istočna Srbija, dok su građevinski sezonski radovi najaktivniji u Beogradu i Vojvodini. Iako su dnevnice i mesečne zarade nešto niže nego u inostranstvu, sve više mladih i sezonskih radnika bira da ostane u Srbiji zbog nižih troškova života, obezbeđenog smeštaja i fleksibilnijeg radnog vremena.

Za one koji su spremni na rad, leto u Srbiji nudi veliki broj prilika. Bilo da je reč o radu na roštilju na Zlatiboru, branju voća u Arilju ili pomoći u organizaciji letnjih festivala u Vrnjačkoj Banji – sezonski poslovi su i dalje jedan od najbržih načina da se zaradi solidna svota novca u kratkom roku.

Milan Petrović avatar