Stefan Ćorda, advokat koji zastupa porodice dece ubijene u OŠ „Vladislav Ribnikar“, prisetio se suđenja Miljani i Vladimiru Kecmanoviću, roditeljima maloletnog dečaka ubice. Ćorda je naglasio da se već danima priseća svih detalja postupaka i svega što je doživeo u sudnici. Istakao je da je sve to bilo veoma mučno i traumatično za sve prisutne, dodajući da je to jedan kolektivni šok koji i dalje traje. Prema njegovom mišljenju, u protekle dve godine se veoma malo govorilo o prevenciji sličnih incidenata, naglašavajući da prisustvo dva policajca na ulazu u škole nije dovoljno.
Advokat Ćorda smatra da je važno da se žrtve masakra u OŠ „Vladislav Ribnikar“ ne zaborave i da društvo treba da se posveti prevenciji ovakvih tragedija. Osvrćući se na sam postupak, rekao je da je trajao do 30. decembra i da je bilo veoma teško slušati odgovore maloletnog ubice. Njegova emotivna stanja, dramske pauze između odgovora, kao i povremeno ne sećanje na određene stvari, ostavilo je snažan utisak na advokata.
Tokom suđenja, Ćorda i tim su se trudili da saznaju šta je dovelo do masakra. Pokušavali su da razumeju razloge zbog kojih je maloletni ubica pomislio da treba da ubije nekoga, posebno jer su ga njegovi vršnjaci dobro prihvatili. U jednom od svedočenja, dečak je direktno osudio roditelje, pokazujući znakove zanemarivanja.
Vladimir Kecmanović, otac maloletnog ubice, nazvao je svog sina „crnim labudom“, objašnjavajući kako je teško razumeti zašto je pucao u svog najboljeg druga i nastavnicu koju je voleo. Iako nije bilo znakova nasilja ili problema, Kecmanović je naglasio da je to fenomen koji se retko sreće. Ćorda je potvrdio da je Kecmanovićeva izjava tačna, ali je ukazao na to da nije mogao otvoreno govoriti o postupku jer je bio zatvoren za javnost.
Takođe, Ćorda je osudio ponašanje Kecmanovića tokom izricanja presude, smatrajući da je njegovo gestikuliranje bilo neumesno u takvoj situaciji. Odbrana roditelja, prema njegovim rečima, bila je usmerena na to da se izvuku iz odgovornosti.
Što se tiče maloletnog ubice, advokat je naglasio da dečak nije smešten u ustanovu radi rehabilitacije, već zato što predstavlja potencijalnu opasnost po sebe i okolinu. On je smešten u ustanovu po odluci suda i sudskih veštaka, a Ćorda je naglasio da nije u nehumanim uslovima i da su mu obezbeđeni osnovni uslovi, kao što su knjige za čitanje. Pokušaji majke da izvuče sina iz centra će se nastaviti, rekao je advokat.
Ćorda se takođe pojavio u podkastu „Beležnica duša“ gde je delio svoja razmišljanja o ovom tragičnom događaju i pravnim aspektima koji su usledili. Njegova uloga kao advokata porodica žrtava ukazuje na potrebu za pravdom i prevencijom sličnih incidenata u budućnosti.
Ova situacija je otvorila diskusiju o mentalnom zdravlju dece, stanju porodica i društvenoj odgovornosti u prevenciji nasilja. Mnogi se pitaju kako se može sprečiti da se ovakvi incidenti ponove i koje mere bi društvo trebalo da preduzme kako bi se osigurala sigurnost dece u školama.
U svetlu ovog tragičnog događaja, važno je nastaviti razgovor o prevenciji nasilja, mentalnom zdravlju i podršci porodicama koje su pogođene ovakvim tragedijama. Društvo treba da se zajedno bori protiv nasilja i stvara sigurno okruženje za svu decu.