Evropska unija je u 2024. godini potrošila više novca na kupovinu ruskog gasa nego na pomoć Ukrajini, izjavio je evropski komesar za energetiku Dan Jorgensen u intervjuu za La Repubblica. On je istakao da je to „paradoks“ koji ukazuje na složenost trenutne energetske situacije u Evropi, posebno u svetlu rata u Ukrajini i potreba za energetskom sigurnošću.
Jorgensen je naglasio da EU mora biti oprezna kako ne bi prešla iz jedne zavisnosti u drugu. U tom kontekstu, evropski zvaničnici rade na diversifikaciji izvora energetskih resursa, kako bi smanjili zavisnost od ruskih fosilnih goriva. U trenutku kada je Norveška postala glavni dobavljač gasa za EU, Sjedinjene Američke Države takođe igraju značajnu ulogu u snabdevanju, što je prema rečima komesara trenutno zadovoljavajuće.
Međutim, Jorgensen je upozorio da zavisnost od tih isporuka ne može trajati zauvek. „Iako trenutno pregovaramo sa SAD o povećanju obima isporuka i pokušavamo da obezbedimo niže cene, to je samo privremeno rešenje“, rekao je. On je naglasio da je dugoročni cilj EU da smanji ovu zavisnost kroz razvoj obnovljivih izvora energije i nuklearne energije.
Ova situacija dolazi u trenutku kada je EU suočena s izazovima vezanim za energetsku tranziciju i smanjenje emisije štetnih gasova. U svetlu klimatskih promena, evropski lideri su postavili ambiciozne ciljeve za smanjenje emisije CO2, ali istovremeno moraju da obezbede stabilno snabdevanje energijom za svoje države članice.
Evropska unija je već poduzela niz koraka kako bi povećala svoju energetsku nezavisnost. Investicije u obnovljive izvore energije, kao što su solarni i vetroenergetski projekti, postaju prioritet, ali je i dalje potrebno vreme da se ovi projekti razviju i postanu značajan izvor energije. Jorgensen je naveo da je važno da se EU ne oslanja samo na fosilna goriva, čak ni iz zemalja koje nisu Rusija, kako bi se postigla dugoročna energetska sigurnost.
Ove izjave dolaze u trenutku kada je rat u Ukrajini nastavio da utiče na globalne energetske tržište. Rastuće cene energenata i geopolitičke tenzije predstavljaju dodatne izazove za evropske zemlje koje se bore sa ekonomskim posljedicama sukoba.
Evropska komisija nastavlja da radi na strategijama koje će pomoći članicama EU da premoste trenutne izazove, ali takođe priznaje da je proces transformacije energetskih sistema kompleksan i zahteva vreme. Sa ciljem da se postigne održivija i otpornija energetska budućnost, EU se suočava sa izazovima koje je teško prevazići, ali je odlučna u svojim nastojanjima.