Etnografski muzej najavio seriju programa, kojima će sledeće sedmice obeležiti 120 godina od prve stalne postavke

Tamara Nikolić avatar

Današnja djeca koja kupuju brandirane tenisice trebala bi znati da su njihovi preci nosili opanke i da se time ne bi trebali stidjeti jer je to nešto na čemu bi trebali biti ponosni, istaknuo je Marko Krstić, direktor Etnografskog muzeja, najavljujući seriju programa kojima će se obilježiti 120 godina od prve stalne postavke nacionalne baštine. U povodu proslave stogodišnjice Prvog srpskog ustanka, 20. rujna 1904. godine, svečano je otvorena prva stalna izložba Etnografskog muzeja. U čast toga, istog datuma ove godine, na dan muzeja, bit će otvorena izložba „Memorija – terenska istraživanja Etnografskog muzeja“.

U sljedećih nekoliko dana bit će održane panel diskusije na razne teme, uključujući digitalizaciju u kulturnim institucijama i pirotske ćilime. Također će se obilježiti slava muzeja, Mala Gospojina, i održati radionice za najmlađe. Kustosica Tatjana Mikulić objasnila je da su se odlučili posvetiti postavku „Memorije“ terenskim istraživanjima kojima su obogatili muzejsku zbirku. Predmeti koji su bili prikazani ruskoj publici krajem 19. stoljeća sada se čuvaju u Sankt Peterburgu. Direktor Krstić najavio je i zajednički projekt sa Prirodnjačkim muzejom, Muzejom Jugoslavije i Muzejom nauke i tehnike pod nazivom „Jedna ulaznica – četiri muzeja“.

Mikulićeva je istaknula da su terenska istraživanja nekada bila veliki izazov jer su istraživači morali jahati konje u neprohodne krajeve, ponekad i usred oluja. Upoznavali su orače, svatove i druge ljude te tako dolazili do vrijednih predmeta i pratili različite fenomene. Direktor Krstić naglasio je da naše nacionalno nasljeđe nije zastarjelo te će muzej nastaviti raditi na brendiranju srpske tradicije na najbolji mogući način. Najavio je i da muzej priprema novu stalnu postavku.

Etnografski muzej važan je čuvar srpske tradicije i kulturne baštine te zaslužuje posebno mjesto u srcima građana Srbije. U ovim modernim vremenima kada su trendovi i brandovi često u fokusu, važno je ne zaboraviti vrijednost i ljepotu tradicionalnih običaja i obuće poput opanaka. Opanci su dio naše povijesti i identiteta te ih je važno sačuvati i prenositi na mlađe generacije.

Kroz seriju manifestacija i programa obilježavanja 120. godišnjice prvog stalnog postavljanja Etnografskog muzeja, građani će imati priliku naučiti više o svojoj tradiciji, običajima i kulturnom nasljeđu. Panel diskusije o digitalizaciji u kulturnim institucijama, pirotskim ćilimima i drugim temama pružit će uvid u bogatu povijest i raznolikost srpske kulture.

Osim toga, posebna izložba „Memorija – terenska istraživanja Etnografskog muzeja“ posvećena je važnosti terenskih istraživanja u obogaćivanju muzejske zbirke i očuvanju kulturne baštine. Predmeti prikupljeni tijekom istraživanja predstavljaju dragocjeni dio naslijeđa koji svjedoči o životu i običajima naših predaka.

Ovaj jubilej Etnografskog muzeja prilika je da se podsjetimo važnosti očuvanja i promicanja kulturne baštine te da se inspiriramo da i sami cijenimo i njegujemo tradiciju. Kroz suradnju s drugim muzejima i kulturnim institucijama, Etnografski muzej nastoji približiti kulturu građanima i potaknuti ih da se ponose svojim naslijeđem.

Uz tradicionalne običaje poput slavljenja malih slava, radionica za najmlađe i panel diskusija o kulturnom nasljeđu, Etnografski muzej promiče važnost čuvanja i promicanja srpske tradicije. Ovaj muzej zaslužuje posebno mjesto u kulturnom životu Srbije te je važno podržati njegove napore u očuvanju i promicanju bogate kulturne baštine.

Tamara Nikolić avatar