Danas je počela nova radna nedelja sa ekstremnim temperaturama koje će se kretati između 33 i 36 stepeni, posebno u Negotinu. Iako meteorolozi najavljuju da toplotni talas neće potrajati, situacija na rekama u Srbiji ostaje zabrinjavajuća. Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je hidrološko upozorenje, ističući da će vodostaji na Savi kod Sremske Mitrovice i Šapca biti oko niskih plovidbenih nivoa.
Prema izveštaju RHMZ-a, proticaji na Kolubari, Jadru, Mlavi, gornjim tokovima Zapadne i Južne Morave su se približili minimalnim srednje mesečnim vrednostima, što znači da se situacija na tim rekama pogoršava. Hidrolog Jelena Jerinić upozorava da je trenutno hidrološka situacija nepovoljna, posebno na malim rekama poput Kolubare i Jadra. S druge strane, Dunav, Sava i Tisa beleže rast nivoa zahvaljujući padavinama na Alpima i uzvodnim deonicama, što omogućava plovidbu ovim rekama.
Suša i visoke temperature negativno utiču na plovidbene nivoe, a padavine su izostale osim male epizode pre nekoliko dana. Jerinić je naglasila da se očekuje da će se spisak reka sa nepovoljnom hidrološkom situacijom proširivati, jer sušni period se nastavlja. U narednom periodu najavljuje se padavina, ali one neće biti dovoljne da značajnije poboljšaju hidrološku situaciju. Jerinić je navela da bi za izlazak iz trenutne situacije bilo potrebno između 100 i 200 litara kiše, ali ne samo u količini, već i u načinu kako pada.
Kako bi se postiglo poboljšanje, potrebna je jesenja varijanta kiše koja bi natapala zemljište i čitav sliv. U narednim danima očekuje se promena vremena sa više oblaka i blažim padom temperature, ali noći će i dalje ostati tople. Maksimalne temperature će se kretati između 30 i 34 stepena, uz mogućnost slabih lokalnih padavina. Prolazak hladnog fronta u drugoj polovini nedelje donosi svežije i oblačno vreme, uz najavu novog talasa olujnih oblaka.
Jun 2025. godine bio je najsušniji jun od kada postoje merenja. U mnogim gradovima kao što su Valjevo, Kragujevac, Negotin, Požega, Kraljevo, Ćuprija, Leskovac i Kuršumlija, nije zabeležena nijedna kap kiše tokom juna. U Beogradu i Novom Sadu, kiša nije padala sve do kraja meseca, kada su mere pokazale simboličnu količinu padavina. Tokom 29 od 30 junskih dana nije bilo padavina u ova tri grada.
Uprkos tome što je maj doneo određene padavine koje su ublažile hidrološku situaciju, od početka juna vodostaji na svim rekama u Srbiji su opali. RHMZ je 25. juna izdao prvo hidrološko upozorenje za minimalne proticaje i niske plovidbene nivoe mesec dana ranije nego prethodne godine.
Ova situacija je izazvana dužim sušnim periodom koji je značajno uticao na vodne resurse. Suša ne utiče samo na reke, već i na poljoprivredu i životnu sredinu. Prema rečima stručnjaka, kako bi se poboljšala hidrološka situacija, potrebna su značajna ulaganja u infrastrukturne projekte koji bi omogućili bolje upravljanje vodama.
U zaključku, trenutna hidrološka situacija u Srbiji je izazovna, a ekstremne temperature dodatno pogoršavaju stanje na rekama. Očekivanja padavina u narednim danima donose nadu, ali će biti potrebno mnogo više od površinskih kiša da se reše dugotrajni problemi sa vodoopskrbom i plovnim nivoima reka.