Vreli letnji dani donose promenljive vremenske uslove, što je izazvalo pomeranje zmija iz njihovih prirodnih staništa ka urbanim sredinama. U Beogradu, zmije su postale sve prisutnije, a njihovo pojavljivanje na trotoarima, igralištima, pa čak i u podrumima i ispod automobila, izaziva zabrinutost među građanima. Ipak, stručnjaci naglašavaju da su ove zmije uglavnom bezopasne.
Branislav Jakovljević, zoolog i osnivač Javnog akvarijuma i tropikarijuma, objašnjava zašto se zmije sve više viđaju u gradu. „Pre nekoliko godina, na obodu Beograda bila su šumska i poljska staništa zmija. Naša urbanizacija ih je primorala da napuste svoja staništa. One nisu opasne za ljude i ne predstavljaju pretnju“, ističe Jakovljević.
Prema njegovim rečima, zmije koje se nalaze u Beogradu ne vide ljude kao plen. Njihova ishrana se sastoji od žaba, guštera, pacova i ptica. On napominje da je nagli temperaturni skok od 10 do 30 stepeni bio signal za zmije da se aktiviraju i krenu u potragu za hranom, što može objasniti njihovu veću prisutnost u urbanim sredinama.
Jakovljević apeluje na građane da ne diraju zmije, jer su one važan deo ekosistema i imaju svoju ulogu u prirodi. „Te životinje su naši prijatelji i ne treba ih uznemiravati. One su bezopasne i ne treba ih dirati“, dodaje on.
U slučaju da dođe do ujeda zmije, Jakovljević tvrdi da u Beogradu nema otrovnih zmija. „Ako se desi da zmija napadne čoveka, to je obično iz straha i ne predstavlja opasnost za život“, objašnjava. On napominje da otrovne zmije, poput poskoka, ne žive u urbanim sredinama Beograda, već se mogu zateći samo u incidentnim situacijama, kao što je prevoz automobilom.
Jakovljević je takođe komentarisao slučaj jednog građanina iz Kragujevca koji je uhvatio zmiju i bio je ujeden. „Neprihvatljivo je hvatati zmiju, a posebno poskoka. Uvek je bolje koristiti neku alatku kao što su lopata ili metla da biste je odmakli. Ljudi su za zmije velika opasnost, a zmije se samo brane kada se osećaju ugroženima“, poručuje Jakovljević.
Stručnjaci, stoga, savetuju građanima da budu oprezni i da ne pokušavaju da hvataju zmije, već da ih ostave na miru. „Ako primetite zmiju, najbolje je da se distancirate i obavestite stručnjake koji će je ukloniti na siguran način“, zaključuje Jakovljević.
Kao dodatak, Jakovljević naglašava važnost razumevanja i očuvanja zmija u prirodnom staništu. „Ove životinje igraju ključnu ulogu u održavanju ravnoteže u ekosistemu. Njihovo prisustvo u urbanim sredinama može biti znak da se priroda prilagođava promenama koje su nastale usled ljudskih aktivnosti“, dodaje on.
U svetlu sveprisutnog problema sa klimatskim promenama i urbanizacijom, važno je razvijati svest o očuvanju prirodnih staništa i razumevanju životinja koje ih nastanjuju. Jakovljević poziva građane da budu svesni svog uticaja na prirodu i da poštuju sve njene stanovnike, uključujući i one koji se možda ne čine prijatnima, poput zmija.