Ekološka katastrofa u srcu Beograda: Pomor ribe na Adi Ciganliji izazvao paniku među Beograđanima

Milan Petrović avatar

U Čukaričkom Rukavcu, blizu Mosta na Adi, primetili su veliki broj mrtvih riba na površini vode. Ova situacija izazvala je zabrinutost među lokalnim stanovništvom i korisnicima obližnjih splavova. Pomor ribe primećen je pre nekoliko dana, a nadležni su odmah reagovali kako bi utvrdili uzrok ovog ekološkog incidenta. Toksikološke analize su u toku, a rezultati će pokazati šta je izazvalo ovu katastrofu.

Mnogi lokalni ribari i veslači primetili su da se na površini vode nalazi velika količina bele šaranske ribe, što su prvi uočili alasi i vlasnici splavova. Oni opisuju situaciju kao ekološku katastrofu, ističući da se smrad širi čitavim krajem. Ovo nije prvi put da se dešava pomor ribe u ovom području, a stručnjaci ukazuju na to da je uzrok zatvorenost Čukaričkog rukavca, slab protok vode i niske vodostaje, što dodatno otežava uslove za život riba.

Reka Topčiderska, koja se uliva u Savu, obično ima više vode u proleće i jesen, dok su letnji meseci problematični zbog niskog vodostaja. U razgovoru sa Mišom Jovanovićem, vlasnikom splava i alasa, saznajemo da su ribe prvo bile žive kada ih je primetio ujutru, ali su ubrzo uginule. Prema njegovim rečima, samo su ribe koje su otporne, poput somića, preživele.

Jovanović takođe naglašava da je u ovom trenutku uginulo između 300 i 400 kilograma ribe. Alasi i vlasnici splavova, pored predstavnika Javnog preduzeća Ada Ciganlija, angažovali su se da uklone mrtvu ribu. „Morali smo da pomognemo jer je smrad postao nesnosan“, rekao je Jovanović, objašnjavajući kako su prikupljali ribu i stavljali je u kese za odvoz.

Ekološka inspekcija i policija su obaveštene o situaciji, a njihove ekipe su izašle na teren kako bi uzeli uzorke vode i ribe. Budimir Grubić iz Veterine Beograd istakao je da će inspekcija preduzeti sve potrebne korake kako bi utvrdila uzrok pomora. Mogući uzroci uključuju zagađenje hemikalijama, smanjenje kiseonika u vodi ili prekomerno zagrevanje. „Biće potrebno vreme da se utvrdi tačan uzrok, ali će ekološka inspekcija sigurno dati sve potrebne informacije“, dodao je Grubić.

Stanovnici i ribari su zabrinuti zbog potencijalnog zagađenja koje bi moglo uticati ne samo na riblji svet, već i na širu ekosistem. Čukarički rukavac je poznat kao stanište različitih vrsta riba i drugih vodenih organizama, a svako zagađenje bi moglo imati dugoročne posledice na biodiverzitet ovog područja.

U međuvremenu, dok se čekaju rezultati analiza, apeluje se na građane da budu oprezni i izbegavaju konzumaciju ribe iz ovog područja. Takođe, pozvani su svi koji primete slične situacije da odmah obaveste nadležne organe kako bi se preduzele odgovarajuće mere.

Ova situacija u Čukaričkom Rukavcu još jednom ukazuje na važnost očuvanja prirode i vodenih resursa, kao i na potrebu za stalnim nadzorom i zaštitom životne sredine. Nadležni su pozvani da preduzmu hitne mere kako bi se sprečile slične ekološke katastrofe u budućnosti i osigurala zaštita biodiverziteta u ovom delu Beograda.

Milan Petrović avatar