ECB želi da smanji oslanjanje na američke platne sisteme

Milan Petrović avatar

Digitalni evro je koncept koji ima za cilj da obezbedi monetarni suverenitet Evrope, smanji zavisnost od američkih platnih sistema i unapredi konkurenciju među domaćim provajderima usluga. Ove informacije je izneo Pjero Ćipolone, član izvršnog odbora Evropske centralne banke (ECB), tokom nedavne konferencije u Ljubljani. On je naglasio da je trenutna situacija u evrozoni zabrinjavajuća, jer dve trećine kartičnih transakcija obrađuju međunarodne šeme, dok 13 zemalja članica EU u potpunosti zavisi od neevropskih sistema plaćanja.

Uvođenje digitalnog evra bi omogućilo svim građanima i preduzećima da vrše plaćanja širom evrozone koristeći javno izdatu i zakonski priznatu digitalnu valutu, koja bi bila besplatna za osnovnu upotrebu i sa visokim standardima zaštite privatnosti. Ćipolone je istakao da bi to predstavljalo značajan korak napred u pravcu jačanja domaće ekonomije i smanjenja troškova transakcija. Digitalni evro ne bi imao za cilj da zameni gotovinu, već da je dopuni, čime bi se stvorio javni, evropski odgovor na trenutne izazove vezane za stratešku ranjivost i fragmentaciju tržišta.

U svetu gde su digitalne valute sve prisutnije, Evropska unija se suočava sa potrebom da razvije sopstveni digitalni novac kako bi zadržala kontrolu nad svojim platnim sistemima. Bez panevropske digitalne valute, Evropa bi mogla postati manje efikasna i suočiti se sa višim troškovima, što bi dodatno otežalo konkurentnost evropskih firmi na globalnom tržištu. Ćipolone je naglasio da je važno da se evropske zemlje udruže i razviju zajednički pristup kako bi se osiguralo da imaju kontrolu nad sopstvenim finansijskim sistemima.

Uzimajući u obzir sve veći uticaj digitalnih tehnologija na ekonomiju, digitalni evro bi mogao doneti brojne prednosti. Osim što bi omogućio brže i jeftinije transakcije, takođe bi mogao poboljšati pristup finansijskim uslugama, posebno za one koji su trenutno isključeni iz tradicionalnog bankarskog sistema. Digitalna valuta bi mogla olakšati i međunarodna plaćanja, čime bi se smanjili troškovi konverzije i transakcija.

Jedan od ključnih aspekata digitalnog evra je i zaštita privatnosti korisnika. Ćipolone je naglasio da će nova digitalna valuta biti dizajnirana sa snažnim standardima zaštite privatnosti, što je od suštinskog značaja u vreme kada su podaci o korisnicima izloženi raznim pretnjama. Takođe, postojanje evropskog digitalnog novca može smanjiti rizik od zloupotreba i prevara u platnim sistemima.

Zanimljivo je da je Evropska centralna banka već započela proces ispitivanja i istraživanja mogućnosti uvođenja digitalnog evra. U okviru ovog procesa, ECB će analizirati različite aspekte digitalne valute, uključujući tehničke, pravne i ekonomske implikacije. Očekuje se da će se rezultati ovih istraživanja koristiti kao osnova za donošenje odluka o eventualnom uvođenju digitalnog evra.

Osim toga, ECB će se konsultovati sa različitim zainteresovanim stranama, uključujući banke, fintech kompanije, kao i građane, kako bi osigurala da novi sistem bude prilagođen potrebama i očekivanjima korisnika. Važno je da se u razvoju digitalnog evra uzmu u obzir svi aspekti, kako bi se stvorila efikasna i bezbedna platforma za plaćanja koja će zadovoljiti potrebe svih korisnika.

U zaključku, digitalni evro predstavlja značajan korak ka jačanju monetarne suverenosti Evrope, smanjenju zavisnosti od stranih platnih sistema i unapređenju konkurencije među domaćim provajderima usluga. S obzirom na trenutne globalne ekonomske trendove, razvoj digitalnog evra može biti ključan za budućnost evropske ekonomije i finansijskog sistema.

Milan Petrović avatar