DVE BEBE OD DVA I TRI MESECA UMRLE U SRBIJI OD OVE ZARAZE! Od ove bolesti najčešće oboljevaju deca, hitno oglašavanje „Batuta“!

Milan Petrović avatar

Prema podacima Servisa javnog zdravlja, u Srbiji je do 30. rujna prijavljeno ukupno 1.483 potvrđenih slučajeva pertusisa, poznatog kao veliki kašalj, od početka 2024. godine. Do sada su zabilježena dva smrtna ishoda od pertusisa kod nevakcinirane djece u dobi od dva i pol do tri mjeseca (stopa smrtnosti 0,3 na milijun stanovnika). Većina slučajeva pertusisa dijagnosticirana je tijekom siječnja, a broj oboljelih opada od ožujka.

Najveći broj slučajeva zabilježen je u dobnoj skupini osoba starijih od 20 godina i uzrasta od 10 do 14 godina, dok je najveća stopa incidencije specificirana za dobnu skupinu beba mlađih od 12 mjeseci i djece od 10 do 14 godina. Simptomi pertusisa razvijaju se postupno kroz tri faze: početnu fazu s blagim groznicama, pojačanim kašljem, curenjem nosa, blagom upalom grla i suzenjem očiju, paroksizmalnu fazu s napadima jakog, neprekidnog kašljanja, zvučnim krikom, povraćanjem, iscrpljenošću i plavetnilom kože, te rekonvalescentnu fazu gdje kašalj postupno slabi, ali može trajati mjesecima.

Pertusis je posebno opasan za dojenčad i malu djecu, stoga je važno prepoznati simptome na vrijeme kako bi se pravovremeno reagiralo. Uz to, važno je istaknuti važnost cijepljenja protiv pertusisa kako bi se spriječilo širenje bolesti i smanjila mogućnost ozbiljnih komplikacija.

Otkrivanje ovih slučajeva pertusisa u Srbiji upozorava na važnost cijepljenja kako bi se zaštitila cjelokupna populacija, posebno najosjetljivije skupine kao što su dojenčad i mala djeca. Pertusis može imati teške posljedice ako se ne liječi na vrijeme i može uzrokovati ozbiljne komplikacije.

Zdravstvene vlasti pozivaju roditelje i skrbnike da redovito prate cijepljenje svoje djece i da se pridržavaju preporuka zaštite od zaraznih bolesti. Cijepljenje igra ključnu ulogu u sprečavanju širenja pertusisa i drugih zaraznih bolesti te u očuvanju zdravlja cjelokupne populacije.

Uz sve veće brojke oboljelih od pertusisa, nužno je podići svijest o važnosti cijepljenja i pravovremenog prepoznavanja simptoma kako bi se spriječilo daljnje širenje bolesti. Suradnja zdravstvenih ustanova, javnih službi i građana ključna je u borbi protiv zaraznih bolesti te u očuvanju zdravlja svih članova društva. Važno je poduzeti preventivne mjere kako bismo smanjili rizik od obolijevanja te osigurali sigurno okruženje za sve.

Milan Petrović avatar