Grad Leskovac je i ove godine izdvojio 80 miliona dinara iz budžeta za podsticaj razvoja registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, što je potvrdila gradska uprava. Konkurs za dodelu sredstava biće otvoren do ponedeljka, 21. jula, a sredstva će se dodeljivati do utroška planiranih sredstava. Ova podrška se realizuje preko Budžetskog fonda za razvoj poljoprivrede, pri čemu će najveći deo novca biti usmeren na sufinansiranje ulaganja u fizičku imovinu domaćinstava.
Podrška obuhvata različite mere, uključujući kupovinu nove opreme i mehanizacije za stočarsku, voćarsko-vinogradarsku i povrtarsku proizvodnju. Takođe, poljoprivrednici mogu dobiti sredstva za nabavku priključnih mašina, opreme za pčelarstvo, kao i za podizanje novih voćnih zasada. Dodatno, podržavaće se bušenje bunara za navodnjavanje do 100 metara dubine, kao i učešće poljoprivrednih udruženja na sajmovima i manifestacijama.
Maksimalan iznos po pojedinačnoj meri dodeljuje se do 125.000 dinara, što pokriva 30 do 60% prihvaćenih troškova. Za podizanje voćarskih zasada, podrška može iznositi do 130.000 dinara, dok subvencija za bušenje bunara iznosi do 180.000 dinara. Takođe, za udruženja poljoprivrednika planiran je ukupni budžet od 300.000 dinara.
Svi detalji o potrebnoj dokumentaciji i načinu prijave dostupni su na zvaničnom sajtu Grada Leskovca. Poljoprivrednici se pozivaju da iskoriste ovu šansu za unapređenje svoje proizvodnje, jer će sredstva biti dodeljena po redosledu prijava, sve dok budžet ne bude iscrpljen.
U poređenju sa Leskovcem, grad Čačak za 2025. godinu izdvojio je čak 140 miliona dinara za unapređenje poljoprivrede, sa maksimalnom podrškom po gazdinstvu do 500.000 dinara, dok za traktore iznosi do 700.000 dinara. U Beogradu, Sekretarijat za poljoprivredu je raspisao javni poziv za subvencije do 80% troškova za traktore, mašine, plastenike i drugu opremu, sa ukupnim budžetom od 144 miliona dinara za priključnu mehanizaciju.
U Nišu je u julu 2025. godine raspisan javni poziv sa budžetom od 56 miliona dinara, gde subvencije pokrivaju 40% troškova, uz mogućnost do 1,5 miliona dinara po korisniku. U Pirotu je takođe preko Budžetskog fonda izdvojeno 56 miliona dinara za investicije u mleko, meso, povrtarstvo i voće, sa subvencijama do 50% troškova i maksimalno 700.000 dinara po gazdinstvu.
Više lokalnih samouprava u Srbiji, uključujući Čačak, Beograd, Niš, Pirot i Bor, sprovodi slične programe subvencija za poljoprivredu, obično između 50 i 140 miliona dinara godišnje, s ciljem podsticaja nabavke opreme, traktora, navodnjavanja, pčelarstva i drugih ulaganja. Ove mere imaju za cilj da unaprede poljoprivrednu proizvodnju i poboljšaju uslove života poljoprivrednika.